Честотата и количеството на поливките зависят от годишния сезон, околната температура, състоянието на растението и фазата на развитието му а също и от качествата на почвата, големината на съда и мястото му в стаята.
През пролетта и лятото растенията се поливат всеки ден, като през пролетта се поливат по-малко, а през лятото - повече. През есента те се поливат обикновено през ден, а през зимата и още по-рядко. Болните растения трябва да се поливат много внимателно, тъй като причина за заболяването може да бъде не само недостигът, но и излишъкът на влага в саксиите.
Растенията се поливат най-обилно през периода на растеж. Когато растежът им спре, поливките постепенно се намаляват, като се следи почвата в саксиите да бъде леко влажна. Трябва да се има пред вид, че глинестата почва задържа повече влага и изсъхва по-бавно от песъчливата и че колкото по-малка е саксията, толкова по-често трябва да се поливат растенията, тъй като в малките саксии почвата изсъхва по-бързо.
Как да познаете кога е време
Първият признак за недостиг на влага в почвата, ако растението е напълно здраво, е увяхването на листата. Влажната почва е винаги по-тъмна от сухата, но този признак е малко достоверен, тъй като се вижда само повърхността на почвата. Признак за суха почва е и намаленото тегло на саксията.
Определянето по този начин на нуждата на растението от поливане изисква голям опит. Той е най-удобен за малките саксии. Необходимостта от поливане на големите растения се определя при почукване на саксията - ако звукът е глух, почвата е влажна, а ако е звънлив, е суха.
За правилна се смята тази поливка, при която водата овлажнява цялата почва в саксията, а излишната изтича в подложката под нея. След 1-2 часа част от водата в подложката се всмуква от почвата, а останалата може да се излее.
Каква вода да използвате
Най-добре е да се полива с дъждовна или със снежна вода. Цветарите отдавна са забелязали благоприятното влияние на снежната вода върху саксийните растения. Опитно е установено, че снежната вода ускорява растежа и развитието на растенията. Освен това тя не засолява почвата. Влиянието на тази вода е особено забележимо при цикламите - те цъфтят обилно, цветовете им са по-ярки, а цъфтежът по-продължителен.
Снежната вода влияе положително и върху развитието на хризантемите, игликата, бегониите, папратите, мушкатото и на други стайни растения.
Стайните растения може да се поливат и с езерна и речна вода. Водата от водопроводите трябва да престои преди поливане.
През лятото при палмите, драцената, фикусите и цитрусовите видове водата в поднложките може да се остави до пълното и всмукване, а при папратите, циперуса, блатните и водните растения в подложките трябнва да има непрекъснато вода. Необходимо е обаче да се следи тя да не плесеняса. Задължително е да се полива в края на саксията, за да не се мокрят стъблата и листата на растенията и да не се подкопава почвата.
Топла или студена...
Желателно е до поливането водата да престои не по-малко от 12 часа в помещението, където растат цветята. Най-добре е растенията да се поливат с вода с температура 5-7 С по-висока от стайната. Растенията, намиращи се в хладни помещения в състояние на покой, не бива да се поливат с топла вода. При поливане със студена вода стъблата и корените на растенията загниват, а понякога листата и цветните им пъпки окапват, което води до загиването на целите растения.
Сутрин или вечер?
Най-подходящото време за поливане на растенията зависи от годишния сезон - през летните месеци се полива вечер, тъй като през нощта водата се изпарява по-малко, а през есенните и през зимните месеци - сутрин.
За да не се предизвиква пригаряне, не се препоръчват поливането и оросяването на растения, осветени от преки слънчеви лъчи.
През горещия и засушлив период растенията може да се поливат два пъти - сутрин и вечер, а през деня и да се оросяват. Не трябва да се допуска пресъхване на почвата в саксиите.
Зависи и от вида на почвата
Леката и poxкaвa почва след като изсъхне, не задържа водата, т. е. водата, без да навлажни почвата, се оттича в подложката под саксията. Когато почвата в саксията пресъхне, около стените на саксията или вътре в нея се образуват пукнатини, по които водата изтича, без да овлажни почвата с корените. В такива случаи е необходимо саксията с растението да се постави в съд с вода, в който се държи докато почвата престане да всмуква вода. Тъй като почвата, която не е обхваната от корени, изсъхва по-бавно, всички презасадени растения се поливат малко.
До цъфтежа се полива по-малко, а по време на цъфтежа - повече. Цъфтящите в прохладно помещение растения също се поливат по-малко. Трябва винаги да се помни, че за стайните растения излишната влажност на почвата в съда (саксията и др.) е по-вредна, отколкото засушаването.
От излишна влажност може да загинат корените, в резултат на което може да загине и растението.
Освен да се поливат, растенията трябва и да се оросяват (напръскват) с вода, за да се повишава влажността на околния въздух и да се отстранява прахът от листата. За целта се взема чиста и топла вода. Растенията, чиито листа са гъсто покрити с власинки {глоксиния, копривка, мушкато), не трябва да се оросяват, тъй като от това върху листата се образуват петна и те могат да загният.
Ако заминавате на почивка...
Когато се налага да се замине за известно време за някъде, на цветята може да се помогне по следния начин:
Напълва се съд с пясък, в него се поставя саксията с растението, пясъкът и повърхността на почвата се покриват с мъх (по-добре със сфагнов торф, който е с най-голяма влагоемност, а може и с горски торф) и преди заминаването растенията се поливат, пясъкът и мъхът се навлажняват и съдовете със саксиите се преместват от слънчевите прозорци на полусянка.
По този начин растенията могат да издържат без поливане 2-3 дни.
Честно казано, надявам се да нямаме още поводи за награди, защото зад тях стоят огнени бедствия и много тежки моменти, твърди Васил Димов
Средата на юли 2024 г., температурите гонят 40 градуса. Огън лумва във вилната зона на село Отец Паисиево, изгарят къщи, евакуират хора. Пламъците се разрастват, горят на 9000 дка и плъзват към Пролом
В състава на руската делегация за американско-руските преговори в Рияд бе и Кирил Дмитриев, ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции. По време на разговорите е било засегнато и завръщането на американските фирми в Русия, което Дмитриев очаква още във второто тримесечие на тази година, пише германската обществена телевизия ARD
Последният - 12-метров монумент, се руши и скоро ще бъде демонтиран за ремонт, затова държавата отпусна 780 хил. лв.
Паметник на Христо Ботев във Враца се извисява на фона на Балкана на централния площад, носещ името на войводата. 12-метровият монумент е сред най-разпознаваемите символи на града, а жителите не пропускат да поднесат цветя или венци
Коментари (0)
Вашият коментар