Музикантът изнася всяка година концерти в над 20 държави по цял свят
Той успява да развълнува с класическа музика хора от няколко поколения. А благодарение на модерния прочит на Щраус билетите за концертите му се разпродават почти моментално. Музиката му е звучала на живо почти на всеки континент, а дисковете му са продадени в над 40 милиона копия по целия свят.
Андре Рийо, бийтълсът на нашето време, както го наричат критиците, успява да разплаче дори Антъни Хопкинс.
Екстравагантният холандец е роден на 1 октомври 1949 г. в Лимбург, но родителите му се местят с шестте си деца в Маастрихт. Баща му Никола е диригент на Маастрихтския симфоничен оркестър, а още на 4 години Рийо присъства на концертите му.
Спомня си, че когато баща му свири Щраус, “с публиката се случва нещо”. Дори сравнява реакцията ѝ с тази, когато чува Бетховен. Хората просто си стоят, но във валса има “нещо живо”. Музикантите го изживяват различно. Така се заражда и любовта му точно към валсовата музика. По-късно медиите го “коронясват” за Кралят на валса. Музикантът живее в замък в Маастрихт. Смята се, че там истинският Д'Артанян е закусвал за последен път, преди да умре.
Рийо е посещавал замъка като дете, където е вземал уроци по пиано. Мечтаел е да живее там, да реновира сградата и да напълни стаите ѝ със златни полилеи и красиви картини.
Андре започва да учи цигулка на 5 години. Следва в Кралската консерватория в Лиеж и в Консерваторията в Маастрихт. По-късно и в Музикалната академия в Брюксел, награден е със степен “премиер прикс” от Кралската консерватория в Брюксел.
Почетен е като Рицар на Ордена на нидерландския лъв, Рицар на Ордена на изкуствата и литературата (във Франция), както и с Почетен медал (в Лимбург). Има цигулка “Страдивариус”, която е на 400 г. Тя струва милиони евро, а музикантът често се шегува: “Дали спя с цигулката си? Не. Спя със съпругата си, но цигулката е винаги между нас”. Носи я и на всеки концерт от ежегодните му турнета. Последното приключи през декември, през януари тази година стартира новото. Така до края на годината той ще обиколи с оркестъра си над 20 държави на няколко континента. (Кои са те - виж таблицата.)
Рийо събира 50-членния си оркестър “Йохан Щраус” през 1987 г. Не са много хората, които могат да самоиздържат оркестър, а не да разчитат на дарения например. Пред “Форбс” цигуларят казва, че издръжката на екипа му струва 1 млн. евро месечно. Чувал е да казват, че това е най-големият частен оркестър в света.
В интервю от края на миналата година Рийо разказва, че единственото, което не е постигнал, е да свири на Луната. “Говорих с Ричард Брансън, обеща, че ще построи хотел на Луната. Той е сериозен”, казва цигуларят.
Това се случва през 2012 г. по време на концерт във Виена. “Почти всеки ден получавам писма, имейли, обаждания с искане да изсвиря нечий валс. Но мисля, че новият Йохан Щраус все още не се е родил, а аз предпочитам неговата музика”, шегува се Андре.
Но веднъж прави изключение, защото преди 50 години Хопкинс написал валсова музика, която никой никога не е свирил. Вижда Рийо по телевизията и си казва: “Този човек и оркестърът му трябва да изсвирят моя валс”. Това и се случва, а публиката е в екстаз от изпълнението на “Валсът продължава”. Изпълнението успява да напълни със сълзи очите на Хопкинс.
Коментари (0)
Вашият коментар