Чупливите нокти загрозяват и най-добре поддържаните ръце. Те не само че ни придават непохватен вид, но и имат склонност да се чупят и белят прекалено лесно. Нещо, което приближава пръстите с една крачка по-близо до инфекциите.
Какво ги причинява
Старенеете може да е една от причините за чупливостта им, но ако сте в по-млада възраст, то тогава причините биха могли да бъдат дефицит на желязо, цинк и калций. Недостиг на протеини или сухота.
Използването на лак за нокти също би могло да причини неособената им здравина.
Ако скоро сте боледували от хепатит, не е изключено да се сдобиете с чупливи нокти. Същото се отнася и ако имате сърдечни проблеми.
Нездравословното хранене също може да е виновник за неугледното състояние на ноктите. Консумирайте храни, богати на витамините А, С и В3. Във витамините В комплекс се съдържа биотин, който може да бъде намерен в овесените ядки, фъстъците, соята и гъбите. Рибеното масло също помага при този проблем.
Как да ги третираме
Ноктите абсорбират 25 процента повече вода от собственото им тегло. Те се увеличават, когато са в досег с водата и се свиват, когато изсъхнат. Този повтарящ се цикъл може да ги отслаби и това да причини тяхното белене и чупене.
Не е излишно да носите кухненски ръкавици, докато вършите домакинска работа.
Мажете ги с вазелин или със специални овлажнители за нокти. Търсете такива, които съдържат витамин Е, масло от авокадо и масло от чиа.
Пийте много вода, за да поддържате ноктите и останалата си част от тялото хидратирани.
Режете ги редовно и веднага след като излезете от банята. Дръжте ги достатъчно къси, за да не им давате възможност да се начупват и белят.
Когато избирате лакочистител, търсете такъв, в който не се съдържа формалдехид, ацетон или толуол.
Важно!
От време на време оставяйте ноктите си да подишат. С една дума, оставяйте лака за нокти неизползван по-дълго на тоалетката.
Студеният въздух също изсушава ноктите, затова задължително слагайте овлажнители върху тях през зимата.
Коментари (0)
Вашият коментар