Напишете дума/думи за търсене

За и против частните уроци

Купуват ли се знанията с пари? И да, и не. С този парадокс се сблъскваме първо като ученици и студенти, а след това като родители. Понеже истината винаги е някъде по средата, решихме да „претеглим” плюсовете и минусите на частните уроци, които винаги са актуална тема.

„За” частните уроци – от родителски дълг

Много родители смятат, че отделянето на финансови средства за по-добро образование на децата им е техен родителски дълг. И затова са склонни да работят допълнително и да се лишават от вещи и удобства за самите себе си, но да гарантират добър начален старт за наследника си.

Факт е, че в много училища преподаването не е на достатъчно добро ниво, а частните уроци предоставят възможност детето да посещава преподавател с доказани качества и авторитет.

Някои ученици се притесняват да задават всичките си въпроси в час, за да не се сдобият с имидж на „зубъри”. По време на частния урок атмосферата е по-спокойна, там могат да получат максимално внимание от учителя и да се концентрират по-добре. И най-вече да получат индивидуален подход.

Рядко се срещат деца, които, колкото и да са умни, са добри по всички предмети. Частните уроци са нелоша алтернатива да се повиши успеха по определена дисциплина, за да не се стига до катастрофални резултати в края на учебната година.

Повишават самочувствието на ученика, че полага усилия и прави инвестиция в бъдещето си, като набляга на ученето. Освен това в много случаи частните уроци изграждат уважение на детето към ценността на знанието.

„Против” частните уроци – корупция и пари на вятъра

Според някои родители посещаването на частни уроци лишава децата им от самостоятелност – вместо да се потрудят сами, те свикват да разчитат на частния учител постоянно да ги подканя и да им дава готови решения.
Губи се уважението към институцията на училището. Когато един ученик мисли, че ще получи по-качествени знания извън училище, няма никаква мотивация да е активен, да слуша и запомня в час. Което от своя страна влошава дисциплината и се получава порочен кръг – дори и да искат, учителите в класната стая не могат да овладеят ситуацията и да преподават качествено.

Създават се предпоставки за корупция – насажда се мнението, че достъпът до елитните училища и университети се купува във вид на уроци при определени влиятелни преподаватели.

„Изяжда” се свободното време на децата, което е главна предпоставка за доброто им физическо и психическо здраве. Вместо след училище да си починат, графикът им продължава с частни уроци, което създава допълнителен стрес и натоварване.

Частните уроци възпитават в цинично-елитарна житейска позиция, според която хората, които не са платежоспособни, нямат право на добро образование.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X