Светското събитие бе открито с валс от френския посланик и съпругата му
Вторият благотворителен парижки бал, който се състоя в събота вечерта в София, събра 12 500 лв. в подкрепа на Националното училище по танцово изкуство. Това стана чрез търг и томбола, предметите за която бяха предоставени от гостите на бала - френски аристократи и предприемачи, както и български бизнесмени.
8000 лв. дойдоха от търга, на който бяха предложени копие на огърлица и гривна от Фаберже, изработени от музея “Метрополитън” в Ню Йорк, пръстен уникат със скъпоценни камъни, както и 3-литрова бутилка елитно шампанско (равна на 4 обикновени). Тя бе донесена от френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан, който заедно с организатора Христо Куртев бе домакин на бала.
Другите 4500 лв. бяха събрани от томболата, на която гостите получиха като награди 6 литографии на френската художничка Леонор Фини, маслени платна, сред които и композиция на Дечко Узунов, брошки от “Ив Сен Лоран” и “Шанел” и др. Почетни гости на светското събитие бяха черногорският престолонаследник Никола Петрович Негош и френският граф Дени дьо Кергорле - президент на най-влиятелния частен френски клуб. Сред участниците в бала бе и министърката на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
“Приех поканата, защото като французин и черногорец, т.е. човек от Балканите, се радвам, че връзките между Франция и България се развиват и на такова ниво. Пристигането ми в София бе и възможност
да видя моя скъп
братовчед
Симеон”
Това каза преди началото на бала принц Никола Петрович Негош, престолонаследникът на Черна гора. Неговият братовчед Симеон Сакскобургготски е почетен патрон на събитието, но не присъства лично. Двамата с Негош обаче обядваха заедно в събота. Предишния следобед пък цялата френска делегация посети двореца "Врана", където пи чай и разгледа реконструираната сграда и парка.
Френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан и съпругата му Мария заедно с организатора на бала Христо Куртев посрещаха гостите във фоайето на хотел “Маринела”
под звуците на
класическа
музика,
изпълнявана от оркестър на живо. По-късно Ксавие и Мария дьо Кабан откриха бала, като оставиха у всички впечатлението, че са прекрасни танцьори.
Сред гостите бяха още бившият вицепремиер Николай Василев, членове на “Юнион клуб” и на българо-френската търговска камара.
От Франция бяха пристигнали още графиня Клодин ван Клийф, специалистка по венецианско изобразително изкуство, както и Беатрис Гарние-Сусана - адвокат, но и родственица на прочутия архитект Гарние, построил една от най-емблематичните сгради в Париж - операта “Гарние”. Бизнесменът Жерар Пару и съпругата му и семейство Иван и Сандрин Блот, той - писател и евродепутат, а тя - зам.-кмет на Тулон, допълваха групата.
Ученички от балетното училище, облечени в ефирни костюми, сновяха сред гостите, които купуваха от тях билети за благотворителната томбола. Според протокола на бала всички мъже бяха в смокинги и папийонки, а жените - с елегантни дълги рокли.
За 120-те гости на бала учениците от Националното танцово училище бяха подготвили уникална програма. Тя започна с въвеждащата сцена от операта “Травиата” на Джузепе Верди. Облечени в пищни костюми от Националната опера, младите балетисти възпроизведоха духа на Парижките балове от миналото.
После те
се впуснаха във
вихъра на
народните танци, сред които и шопско хоро. Френските гости не скриха възхитата си.
Впрочем оказа се, че принц Никола Петрович Негош, който е правнук на последния черногорски крал, не идва в България за първи път. Архитект по професия, преди 10 г. той пристига от Париж в София заради организираното от него по онова време биенале за съвременно изкуство в Черна гора. Посещението във Врана в петък пък било много вълнуващо. “Беше невероятно да бъдеш заобиколен с предмети, които възстановяват историята, преживяна от нашите бащи и дядовци. Самият аз бях много развълнуван, когато видях портрета на царица Иоанна, защото я познавах, тя беше голяма приятелка с моя баща, който е отгледан в Италия”, каза принцът. През 2011 г. той получи от парламента в Подгорица официален статут на глава на черногорската монархическа династия.
Колкото до Дени дьо Кергорле, той е президент на най-влиятелния френски клуб Cercle de l'union interalliee, в който
членуват известни
френски политици
като бившите премиери Ален Жупе и Едуар Баладюр, както и бившият президент Валери Жискар д'Естен. България също има двама представители в него - генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова и организаторът на Парижкия бал Христо Куртев.
Граф дьо Кергорле, който идва в България за първи път, каза, че този път часовете му са преброени, но ще се върне, за да опознае богатото българско културно наследство. Самият той наследява замък в Нормандия, когато е на 30 г., модернизира го и го отваря за широката публика и за гости. Историческата справка показва, че рицарят, съградил неговия наследствен замък Канизи, е участник в Първия кръстоносен поход през XI в.
Коментари (0)
Вашият коментар