„Там, където реката и небето се сливат. Там, където цветовете на изгревите и залезите са по-ярки от мечтите. Там, където Господ гледа...” С тези думи луковитчанката Цвети Попова описва едно място, където няма огледала, няма и врати, но има очи - Божиите. Местните така наричат двата отвора (окни), отвеждащи в небесата, на пещерата Проходна край село Карлуково.
Непосредствено до Божиите очи алпинисти катерят вътрешността на пещерата. Борислав Ганцеров от Велико Търново и варненецът Цветан Хаджийски идват редовно през летните месеци. Удобното местоположение и прохладата правят Проходна любимо място за практикуване на любимия спорт. „Тук сме редовно през лятото, в големите горещини, уникално е”, признават двамата ентусиасти.
Пещерата Проходна не е предпочитана само от туристите. През годините редица български и чуждестранни филми, сред които „Време разделно” и „Сирна неделя”, са оживявали в подножието на чудатите окни. След „очите” пещерата все едно израства. Височината на скалистия природен феномен се увеличава, като в другия край, който местните наричат „големия вход”, височината достига до 45 метра, правейки го най-високия пещерен свод у нас. Излизайки от „големия вход”, пред посетителя се разгръща каньон, в чието дълбоко подножие се чува като плах звън криволичещият ход на Искъра.
От ледената синьозелена вода могат да те побият тръпки. Но заградена от стени увивна растителност и гъмжаща от пъстърва и клен, тя прави преминаването през живописния маршрут още по-вълнуващо. А под дебелите орехови сенки дървени беседки с каменни барбекюта приютяват туристите, решили да прекарат почивните дни сред природата.
Още през 2006-а община Луковит реализира проект по програма „ФАР” за геотуристически продукт с обща стойност, надхвърляща 200 хиляди евро. Именно тогава са изградени облагородяващите съоръжения. На местата, където реката тече между скали, са изградени дървени мостове, които улесняват преминаването покрай водния басейн. Екомаршрутът е предпочитано място и за къмпинг. На широките площи, край прохладата на студената вода, любителите на по-екстремен туризъм могат да се възползват от местата за разпъване на палатки.
Освен Божиите очи и екопътеката „Искър-Панега”, туристическа атракция в Луковитско е и Националният пещерен дом. Изграден е през 1981 г. върху варовикова скала в местността Калето на 12 километра от Лукови с идеята да бъде база за научно-проучвателните дейности и изследването на богатия на пещери и карстови форми регион. Сградата на Пещерния дом е уникална със своето разположение - построена е в цепка на скалата, а гледана отгоре, наподобява прилеп. За част от стените е използвана естествената скала. Обитателите на хижата остават с усещането, че се намират сред облаците. След основния ремонт през 2012-а Пещерният дом става предпочитано място за отдих и почивка. Там, високо над реката, в облаците, под Божия поглед...
Коментари (0)
Вашият коментар