Напишете дума/думи за търсене

9 факта, които може би не знаете за Малала Юсафзай

Едва ли има някой, който да не е чувал за пакистанската активистка за правото на момичетата на образование. Най-младата носителка на Нобелова награда за мир е родена на 12 юли 1997 г. в град Мингора, област Сват, Пакистан.
Още от малка Малала проявява голям интерес към ученето, подкрепяна от нейния баща, който е директор на училище. Той я насърчава да се образова, въпреки че в региона, където живее, талибаните често ограничават правата на жените, включително достъпа им до образование.

1. През 2009 г., когато е само на 11 години, тя създава блог за BBC, в който пише под псевдонима Гюл Макай. В него разказва за живота под талибанския режим и за трудностите, с които се сблъскват девойките, опитвайки се да получат образование. Публикациите ѝ привличат международно внимание.

2. На 9 октомври 2012 г. Малала се качва на автобус, за да се застъпи за образованието на пакистански момичета, когато талибаните я прострелват в главата и врата. Покушението й шокира света. Когато опитът за убийството й се случва, тя е на 15 и не се очаква да оцелее след нараняванията си. Транспортирана за лечение във Великобритания, където се възстановява и започва нов живот, ставайки един от най-гласовитите защитници на правото на момичетата да имат достъп до образование.

3. Минават почти две години от деня, в който Малала е простреляна, когато тя получава Нобеловата награда за мир. Тогава тя е на 17 и е най-младият лауреат на престижния приз. Тя споделя отличителната награда с индиеца Кайлаш Сатярти, друг активист за правата на децата.

4. Някога Малала има планове да стане лекар, но сега се интересува от политика.

5. Заради насилствения опит за убийство над Малала, Пакистан обяви създаването на първия законопроект за правото на образование.

6. Към днешна дата Малала е получила над 40 награди и отличия за своята храброст и активност, включително почетна докторска степен от Университета на Кралския колеж през 2014 г. и награда „Грами" за най-добър детски албум (за аудиокнигата „Аз съм Малала" (I Am Malala: How One Girl Stood Up for Education and Changed the World) през 2015 г.

7. Когато Малала навършва 18 години, тя отваря училище за момичета на сирийски бежанци, призовавайки лидерите от целия ​​свят да осигурят "книги, а не куршуми".

8. През 2015 г. астероид е кръстен в чест на Малала.

9. През април 2017 г. Малала става пратеник на мира на ООН.

Малала създава Фондация Малала. Днес тя остава водеща фигура в борбата за образование и равни права за жените, вдъхновявайки милиони хора по света.

Малала Юсафзаи
Малала Юсафзаи
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X