Опитите за контрол често са първите признаци на нещо много по-лошо.
Когато сте контролирани от партньора си, често чувате глас в главата си, който шепне, че това е нередно. Това чувство дърпа сърцето ви, но вие го потискате, защото не сте сигурни в себе си и не сте сигурни в мотивацията на човека до вас. Това е част от това, което хората правят, когато искат да контролират половинките си, карат те да се съмняваш в инстинктите си.
Човекът, който е контролиран, често напълно не осъзнава, че се случва, докато не бъде погълнат от тази манипулация. Ето защо споделяме този списък с неща, които хората правят, когато искат да контролират партньорите си.
1. Тяхната реакция към дадена ситуация е по-ужасяваща от самата ситуация
Случвало ли ви се е някой да забърше бронята на колата, докато е на паркинг? И колко от вас са били ужасени да кажат на партньора си за този инцидент, защото той ще се ядоса и така ще извърти ситуацията, че това по някакъв начин ще се окаже ваша вина. Когато започнете да се страхувате от реакцията на половинката си повече, отколкото от самата ситуация, има голям шанс да сте малтретирани.
2. Имат пълен контрол върху финансите
Финансовата злоупотреба е реално нещо. Това е начинът, по който много насилници държат жертвите си в капан. Без достъп до пари бягството става почти невъзможно, освен ако нямате страхотна система за поддръжка, която може да ви помогне да се отървете от токсичната ситуация.
Психологически изследвания показват, че когато насилникът има пълен контрол върху финансите на жертвата, това се счита за форма на икономическо насилие.
Това е мощна тактика за манипулиране и хващане на жертвите в рамките на насилствена връзка, което значително влияе върху способността им да напуснат поради финансова зависимост и създава усещане за безсилие и изолация. Това може да доведе до тежки последици за психичното здраве като депресия, тревожност и ниско самочувствие.
3. Те изолират партньора си от приятелите и семейството
Повечето насилници няма да признаят лесно, че ви малтретират, въпреки че дълбоко в себе си знаят, че това, което правят, няма да бъде гледано с добро око от хората, които се грижат за вас. Той дълбоко се страхува, че някой разумен ще ви „просвети" за злоупотребата, която се случва, и затова ще се опита да премахне вашите приятели и семейство от живота ви.
Правейки това, той на практика отрязва пътя ви за бягство и премахва предпазната ви мрежа. Дори и да не ви е малтретирал физически в този момент, контролът, който той има над живота ви, трябва да се разглежда като огромно предупреждение за предстоящите насилствени неща.
4. Те са неудобни да бъдат наоколо
Насилието, основано на пола, не е нещо, което се случва само с непознати на пиянски партита. Повечето нападения от този тип са извършени от някого, когото познавате, и злоупотребата във връзка е съвсем реално нещо.
Ако се чувствате притиснати и принудени към интимни действия, които не ви харесват, или се чувствате задължени да участвате в дейности, с които не сте се съгласили, това е един от предупредителните знаци за емоционално насилие. Вината, натискът и силата не са добри.
Чувството за неудобство с партньора ви често може да произтича от фактори като несигурни стилове на привързаност, опит в минали връзки, неразрешени конфликти, лоша комуникация, лична несигурност и дори обществени очаквания. Проучване в биологичната психология установява, че те могат да доведат до безпокойство, недоверие или липса на съвместимост във връзката. Индивидите с тревожни стилове на привързване могат да изпитват дискомфорт главно поради страх от изоставяне, докато тези с избягващи стилове на привързване, може да се чувстват неспокойни от интимността.
5. Карат партньора си да се чувства деморализиран
Насилниците най-често упражняват властта си не чрез физическа сила, а чрез контролиране на начина, по който мислим. Ако успее да ви накара да мислите точно както той иска, половината от работата му е свършена. Ако той може да те накара да повярваш, че си безполезен и че никой добър никога не би те искал, има по-малък шанс някога да го напуснеш. Това е една от причините това да е един от най-мощните примери за емоционално насилие.
Ще започнете да „оценявате", че той ви търпи, ден след ден, защото сте толкова ужасни. Когато сте разорени до степен, в която се чувствате толкова безполезни, че просто сте щастливи, че ви е позволено да продължите да живеете, е трудно да осъзнаете, че проблемът не е във вас.
Ако човекът, който уж ви „обича" най-много, има ниско мнение за вас, проблемът не е във вас, а в него. Никой не остава във връзка с някого, когото смята, че няма стойност; той остава за контрола и силата, която извличат, като ви съборят.
6. Карат партньора си да се страхува да си тръгне
Ако се страхувате да го изоставите, защото ще ви навреди, вашият партньор е насилник. И ако се страхувате да си тръгнете, защото чувствате, че не може да живеете без него (а не само защото го обичате и ще ви липсва), може да сте малтретирани.
Насилниците изсмукват всичко, от което се нуждае, за да живее добре жертвата. Те ви правят черупки на хората, които някога сте били, оставяйки само частите от вас, които служат на целите, от които се нуждаят. Ако чувствате, че сте толкова изгубени, че вече не може да водите собствения си живот, време е да потърсите помощ.
Страхът от напускане на партньор може да произтича от няколко фактора, включително тревожен стил на привързаност, минали преживявания на изоставяне, ниско самочувствие и липса на лична автономия. Това често води до прекомерно търсене на увереност и прекомерно анализиране на действията на партньора, особено когато е съчетано със страх да останеш сам или да се изправиш пред неизвестното.
Примерите за емоционално насилие могат да бъдат полезни, но се доверете на себе си и на инстинкта си.
Sezifreniyat dnesnanipilira ybiva hora skekasvq i taka natata q te za konroli si igryat bolnite mozaci