Първият "Гладиатор" имаше презрително откачен и опасен антагонист в лицето на Комод, но в продължението на епичната лента има двама императори, които са повече от подходящи да поемат тази мантия.
Епосът с меч и сандали "Гладиатор II" обещава триумфално завръщане в полуисторическия, полуизмисления Древен Рим от оригиналния блокбъстър на Ридли Скот.
Има нов гладиатор (Луций, изигран от Пол Мескал), нови вълнуващи битки в Колизеума (с участието на Марк Акаций, в ролята на когото влиза Педро Паскал) и нов заговор зад кулисите (начело с Макрин, изигран от Дензъл Уошингтън).
Но не един, а двама нови мегаломански римски императори, Каракала и Гета (в ролите съответно Фред Хечинджър и Джоузеф Куин), крадат шоуто.
Рамкирането на действието около тяхното споделено царуване означава, че е възможно да се определи точно кога се развива продължението: 211 г. сл. Хр. Каракала и Гета – които не се разбирали толкова добре, както предполагат трейлърите на Gladiator II – управлявали заедно само 10 месеца, преди разривната им връзка да завърши с братоубийство.
След като брат му е убит, Каракала управлява сам още шест години и си спечелва репутацията на един от най-жестоките, безчувствени и променливи императори на Рим.
Ранните животи на Каракала и Гета
Като синове на Септимий Север, изгряващ държавник от Северна Африка, служещ като провинциален управител в Горна Панония (в днешна Австрия и Унгария), и съпругата му Юлия Домна, те никога не са били предназначени за императорския трон.
Каракала е роден през 188 г. сл. Хр. и е наречен Септимий Басиан. Името Каракала всъщност е пейоративен прякор, който се появи по-късно, отнасящ се до вид тежко наметало с качулка, което той носел и се използвала в далечните краища на империята. На следващата година се ражда Гета.
Курсът на житейските им пътища се променя през 193 г. сл. н. е., когато е така наречената „година на петимата императори" след убийството на толкова презирания Комод. От този горчив период на съперничещи претенденти и битки в Римската империя, Север – който имал широка подкрепа в армията – излиза начело.
Възходът на Каракала и Гета на власт
Императив от управлението на Север е да установи своя собствена династия Север. За тази цел той преименува най-големия си син на Марк Аврелий Антонин, като по този начин свързва кръвната си линия с успешните и обичани владетели на Антонин от втори век, включително Марк Аврелий.
След това Север назначава Каракала за август, или съимператор, през 198 г. сл. н. е., когато той навършва 10 години. Сравнително често срещана практика в Древен Рим, това би изгладило проблема с наследяването.
На 14 години Каракала е женен за дъщерята на влиятелния и могъщ втори командир на Север, Плавциан. Това се оказва дълбоко нещастен и трагичен брак, както и ранен признак за жестокостта на Каракала. В рамките на няколко години след брака той обвинява Плавциан в предателство и изпраща жена си в изгнание. По-късно той заповядва да бъде убита.
Междувременно, въпреки че е само една година по-млад от брат си, Гета очевидно остава младша фигура в управлението на баща им. Докато и двете момчета биват обсипани с почести и титли, Гета трябвало да чака повече от десетилетие, преди да бъде издигнат до август.
От 209 г. сл. Хр. имало трима императори, докато бащата и синовете управлявали, но всякакви надежди, които Север имал синовете му да управляват заедно, ставали все по-мрачни. Двамата не се харесвали изключително много. Обикновено Гета е представян като интелектуалец, интересуващ се от гражданска администрация, докато желанието на Каракала е за слава в битка.
Каракала също изглеждал нетърпелив да стане император. Придружавайки Север във военната му кампания в Северна Римска Британия, се предполага, че той се е опитал да отрови болния си баща, за да ускори възкачването му. Докато този опит за убийство се проваля, Север умира от болест през февруари 211 г. сл. Хр., докато е в Еборакум (Йорк).
Краткото съвместно управление на Каракала и Гета
Сега съимператори, Каракала и Гета набързо прекратяват кампанията в Британия и се връщат в Рим.
Както се и предполагало, веднага става ясно, че споделеното управление на братята ще бъде катастрофа.
Следващите няколко месеца са определени от враждебност, подозрение и постоянни заговори. Каракала и Гета дори не можели да стоят в една и съща стая без присъствието на майка им и собствената им охрана. Те разделят императорския дворец на две и изградиха свои собствени фракции за подкрепа с цел да изместят другата. Говори се дори за разделяне на цялата империя.
Съвместното управление продължава толкова дълго, колкото се случва, и благодарение на посредничеството на майка им Юлия Домна. В продължение на години тя се е доказала като хитър съветник по време на управлението на Север.
Каракала убива Гета
И Каракала, и Гета се страхуват от покушение от страна на брат си и с основание. През декември 211 г. сл. н. е. Каракала урежда среща с Гета на неутралната територия на апартаментите на майка им, уж за да търси помирение. Вместо това войниците намушкват Гета и той умира в ръцете на майка си.
Като единствен император, едно от първите действия на Каракала е да извърши damnatio memoriae: проклятието на паметта, или пълното унищожаване на всички записи за брат му в опит да го изтрие от историята.
В цялата империя само произнасянето на името му се превръща в престъпление, докато изображението му е премахнато от всички монети, статуи и изкуство.
Най-известният е Северан Тондо, семеен портрет на Север, Юлия Домна и двамата синове като млади момчета, оцелял с напълно заличеното лице на Гета.
Каракала обаче не спира дотук. Той прочиства империята от всички, свързани с брат му, от сенатори до слуги. Според римския историк Касий Дио около 20 000 мъже и жени са били убити.
Каракала като император
Каракала управлява още шест години след смъртта на Гета. Има още повече кръвопролития – по време на посещение в Александрия в Египет той нарежда клане, предполагаемо като отмъщение за шегите, направени за негова сметка – и е презиран от елита на Рим, особено от Сената.
Наследството от неговото управление обаче зависи от две постижения.
Първата е Антонинова конституция, известна още като Едикта на Каракала. Издаден през 212 г. сл. Хр., той дава римско гражданство на всички свободни жители на империята. Въпреки че звучи като голяма егалитарна реформа, целта може да е била просто да се увеличи населението, плащащо данъци, или да се осигурят границите с жест на привличане на всички в римското стадо.
Независимо от това, има далечни последици в империята, тъй като значението на гражданството се променя.
Последното постижение са Баните на Каракала, великолепен комплекс в Рим. Най-големият по рода си по това време, способен да побере 1600 души, включвал огромни бани и басейни, сводести тавани, библиотеки, фитнес зали, зали и градини и бил украсен с изящни мрамори, мозайки и статуи. Баните остават в употреба до шести век. И все пак, докато Каракала получава заслугата, поръчката и строителството на баните всъщност произхождат от управлението на Север.
Това, от което Каракала наистина се интересува, е военната слава. Следвайки последния съвет на баща си да „обогати армията", той е обичан от войниците, защото им повишава заплатите с 50 процента.
От друга страна, той копнее да бъде новият Александър Велики. Обсебен от строителя на македонската империя, Каракала се опитва да го имитира по всякакъв начин, включително облеклото, военната му стратегия и – в противоречие с образа му на нормален войник – изображения като велик бог цар.
Каракала лично тръгва на кампания срещу германските племена, постигайки репутация и повишаващи егото му победи, и се подготвя за втора кампания срещу Партската империя. Но няма да я доживее.
Как умира Каракала?
През 217 г. сл. Хр. Каракала, който все още не е навършил 30 години, е намушкан и убит, докато пътува през съвременна Турция. Убиецът е войник на име Джъстин Мартиалис.
Той е вербуван от Макрин, опитен юрист и бюрократ, служещ като преториански префект, висока длъжност в Римската империя. След като започва да заговорничи срещу императора, Макрин е наясно, че ако не удари пръв, тогава Каракала почти сигурно ще дойде за него.
Говори се, че Каракала е спрял, за да уринира, когато ножът е бил забит в гърба му. Има известна ирония, че като се има предвид, че основната му грижа са военните въпроси, недоволен войник - Марциалис според сведенията, е разстроен, че не е бил произведен в центурион. Нещо, което слага край на живота на Каракала.
Коментари (0)
Вашият коментар