Да плачеш от радост, да се усмихваш от тъга, да се смееш нервно, да хапеш от любов... Знаете ли защо се получават тези противоположни реакции?
Плачът обикновено се свързва с чувство на загуба, тъга, разочарование или меланхолия. Сълзите ни помагат да изразим мъка, чувство на неудовлетвореност или тъга... негативни емоции като цяло. Има обаче и ситуации, в които плачем от щастие – това може да бъде свързано с илюзия, облекчение и вълнение, наред с други емоции.
Пресечени емоции
Плачеш, когато ти съобщят новина, която си чакал дълго време, когато някой те допусне в сърцето си или когато си изненадан. Има много случаи, когато щастливо събитие може да ви накара да реагирате по този противоречив начин.
Плачът обаче не е единственият външен израз; може също да почувствате, че искате да ощипете бузките на някое сладко дете или нежно да ухапете човека, когото обичате. Това може да се случи и в обратната посока. Понякога, когато сте изключително тъжни, може да се усмихнете или да започнете да се смеете нервно.
Тези реакции са автоматични и нямат видима логика. Разбирането на връзката между положителните емоции и отрицателните изрази (и обратното) обаче е жизненоважно, за да разберем напълно защо хората плачат от радост.
За възстановяване на емоционалния баланс
Ориана Арагон, психолог от Йейлския университет, е провела няколко проучвания по този въпрос. Под името диморфни изрази, нейните изследвания оценяват наличието на емоционални прояви, които нямат нищо общо с чувството, което човек изпитва.
Тук не става въпрос за съвместното съществуване на
положително емоционално състояние с отрицателно. А за емоция, която, въпреки че е чисто положителна, приема „отрицателен" израз, за да се прояви. В проучването, проведено от Арагон, тя представя положителни стимули на някои индивиди и оценява начина им на реакция.
Резултатите показват, че тези, които се изразяват чрез негативни реакции, успяват по-лесно да смекчат интензивността на емоциите си. С други думи, тя осъзнава, че сълзите на радост са начин да се възстанови балансът на една непреодолима емоция. Сякаш негативното изражение противодейства на интензивността на положителната емоция, за да се постигне баланс.
Усещането за изключително радост може да накара някои хора да изпаднат в състояние на шок. Това, следователно, замъглява способността им да вземат адекватни решения. Възстановяването на емоционалния баланс е необходимо, за да продължите да функционирате правилно.
За общуване
Нещо повече, сълзите на щастие не само имат за цел да поддържат вътрешната хомеостаза, но те също са важен източник на комуникация. Отговорът, който хората са склонни да предлагат на другите, които изразяват радостта си чрез усмивка или плач, е значително различен. В първия случай те обикновено се присъединяват към празника и споделят възхищението на човека с цел да удължат чувството си на щастие.
Но изправени пред сълзите на радост, хората са склонни да реагират по начин, който помага на индивида да регулира и намалява нивото на емоционална интензивност, което изпитва. В този случай те усещат своето емоционално преливане и действат съответно, допринасяйки за регулирането му в посока надолу.
Хората плачат от радост и хапят от любов
Когато изпитате положителна емоция (каквато и да е тя) в изключителен мащаб, вие всъщност сте принудени да реагирате по обратния начин, за да балансирате системата си.
Това обяснява защо от време на време някой може да погледне партньора си и да почувства необходимостта да го ухапе или да го нарани по някакъв начин. Подобен поток от любов, илюзия и благодарност може да завладее всеки до степен, в която той да реагира агресивно. В заключение, това е начинът, по който много от нас компенсират тези емоционални пикове.
Ето защо, когато установите, че реагирате агресивно или тъжно на силно положителни преживявания, не се паникьосвайте. Този механизъм е напълно нормален и необходим. По същия начин, когато видите някого да плаче със сълзи на радост, имайте предвид, че щастието, което изпитва, е толкова силно, че надхвърля
най-естественото изразяване на емоция.
Сълзите не са символ на слабост или драма. Напротив, те са пряк израз на голямата способност на човека да чувства; както и на емоцията, която обстоятелствата предизвикват в тялото.
Коментари (0)
Вашият коментар