Нервните сривове се категоризират като стресова ситуация, които водят до неспособност на човек да функционира нормално в ежедневието. Те обикновено се дължат на стрес и безпокойство, когато някой се чувства претоварен в някакъв аспект от живота си. Работата, взаимоотношенията и социалният стрес могат да бъдат причините за психически срив.
Важно е да се отбележи, че нервният срив не е медицинско състояние, а самото наименование не е медицински термин. Това обаче може да е знак, че някои психически проблеми трябва да бъдат разгледани и решени. Това е начинът както умът, така и тялото да ни кажат, че сме достигнали лимита си.
Какво се случва в тялото точно преди да получим емоционален срив?
1. Неправилен сърдечен ритъм
Нервният срив може да бъде идентифициран чрез няколко физически симптома, но нередовният сърдечен ритъм е най-често срещаният. По време на нервен срив може да почувствате, че сърцето ви бие извън гърдите, което затруднява дишането. Това може да влоши проблема и да ви затрудни да се успокоите.
2. Главоболие от напрежение
Стресът и безпокойството могат да бъдат източниците на силно главоболие. Те могат да се проявят физически и желанието ни да запазим всичко в себе си кара телата ни да се напрягат. В крайна сметка това напрежение се премества към главата и причинява болка. Ако почувствате, че сте прегърбени или не ходите изправени, опитайте се да коригирате стойката си и дайте почивка на мускулите на врата.
3. Нередовен сън
Когато сте стресирани, може да е трудно да си осигурите прилична нощна почивка. Недостатъчният сън може да има сериозни последици за вашето здраве. Според невролога Матю Уокър, който ръководи лабораторията за сън и невроизобразяване в Калифорнийския университет в Бъркли, колкото по-кратко спите, толкова по-кратък е животът ви. Световната здравна организация и Уокър препоръчват около осем часа на нощ като добра база, а Уокър казва, че самият той настоява за „стриктни осем часа".
Уокър твърди, че сънят, който трае по шест или седем часа на нощ може сериозно да увреди вашето здраве и емоционална стабилност и да затрудни тялото да се бори с вируси като обикновената настинка. „Една 4- или 5-часов нощен сън може да намали броя на естествените клетки убийци в тялото ви с около 70%", обяснява Уокър.
Понякога силният стрес може да ви накара да спите. Може да се събудите с чувството, че не сте спали добре или искате да останете в леглото цял ден. Безсънието може да ви държи будни с часове, да ви събуди няколко пъти през нощта или да ви събуди твърде рано.
4. Разстроен стомах
Стресът, нервността и безпокойството могат да бъдат в основата на хроничните стомашни болки. Храносмилателната система е пряко свързана с психичното здраве, така че когато не работи, най-вероятно мозъкът също има проблеми със собствените си функции.
Синдромът на раздразнените черва се предизвиква от реакцията на имунната система към прекомерни нива на стрес.
5. Неспособност за концентрация
Друг признак на нервен срив е невъзможността за концентрация. Умът ви е бил фокусиран върху твърде много неща твърде дълго и сега е невъзможно да се концентрирате върху една конкретна задача.
Стресът има силата да увеличи пространството за съхранение в мозъка и да ви помогне да се концентрирате, но хроничният стрес има силата да направи обратното. В тежки случаи стресът може да започне да унищожава способността на мозъка да поддържа паметта.
6. Безпокойство
Тревожността се причинява от страх, обикновено интензивен и хроничен. Безпокойството прави почти невъзможно да видите миналото на текущия момент поради чувство или усещане за парализа.
Фобиите обикновено се свързват с тревожност, защото самият страх кара хората да се стресират.
Нервните сривове са най-вероятни, когато индивидът изпитва силен стрес, има значителни промени в живота, които не е успял да коригира, предизвикателства, които не са били договорени, или необичайно високи изисквания, които са станали емоционално и физически натоварващи за него.
Упражненията са едно от най-добрите неща, които може да направите за физическото и психическото си здраве. Те могат да подобрят настроението, фокуса, вниманието и дори паметта ви.
Коментари (0)
Вашият коментар