Напишете дума/думи за търсене

Ирена Костова, ръководител “Научна дейност” във Филип Морис България: Науката e в основата на нашата трансформация

Снимка: Красена Ангелова

  • ИИ носи повече възможности отколкото рискове

Тя е магистър-фармацевт, ангажирана с представяне на научна информация от извършените лабораторни, токсикологични и клинични изпитвания на системи за нагряване на тютюн пред заинтересовани страни в медицинската и научната общност. Семейна, с едно дете.

Интервюто на Ирена Костова е част от специалното издание „Жените. Естествен интелект", посветено на дамите с визия за бъдещето на света на фона на технологичния бум. Списанието, което „24 часа" и MILA.bg издават веднъж годишно, събра за четвърти пореден път едни от най-влиятелните личности в бизнеса и обществения живот, за да разкаже историите на техния успех и за да потърси заедно с тях отговорите на въпросите, които утрешният ден поставя пред всички ни.

„Жените. Естествен интелект" е на пазара от ноември 2024 г. и е не просто списание – между кориците му е събрана мечтата ни за бъдеще, в което технологиите ще бъдат мощен инструмент за по-добър живот, задвижени от силата, която единствена ще остане непобедима за тях – човешкия интелект.

- Какви бяха стъпките ви до този момент, които ви създадоха като специалист в своята област и като личност?

- Моят професионален път започна преди повече от 18 години в една аптека, а след това и в голяма фармацевтична компания, в която придобих опит. Има хора в професионалното ми развитие, на които съм изключително благодар-
на – затова, че са повярвали в мен и са ми дали възможност да се развивам и да се уча. Вярвам в доверието и свободата в работна среда, както и че човек може да греши и да се поправя. Вярвам и в поемането на отговорност. Именно така хората се движат по „стълбата“ на успеха. Моите родители ме възпитаха, че човек трябва да бъде отговорен за действията си, да се развива и да обича работата си.

- С какво ви привлича и с какво ви предизвиква науката?

- Когато завършвах, смятах, че практиката е най-важното условие, за да се превърнеш в добър специалист. Тогава за първи път видях как всичко научено през годините в университета може да бъде приложено в ежедневната работа и да бъде в полза на хората. Още в първите си дни като магистър-фармацевт в аптеката осъзнах какво означава това, което нашите преподаватели ни повтаряха през тези години – че науката винаги има бъдеще! Все пак в природата на човек е да изследва, проучва, изучава света около себе си. Науката е начин на мислене – критика, съмнение, любопитство, развитие... и в крайна сметка е процесът, който ни отвежда към разбирането по начин, който е точен, предсказуем и надежден.

- Как интелектът се променя и развива, когато работи в посока научен поток и знания? Има ли разлика в начина, по който мисли една жена учен и един мъж?

- Аз не деля хората на мъже и жени. Ако изобщо има някаква разлика, то тя се крие във факта, че господата по-рядко се вглеждат в детайлите, докато ние, жените, искаме да разгледаме всички подробности и едва тогава да вземем решение. Когато работиш в екип, различните гледни точки допринасят за по-разумни и правилни решения. Аз винаги съм била част от голям екип и от всеки съм “щипвала” по нещо, което допълнително ме е изграждало като човек.

- Каква е ролята на науката във вашия бизнес? Бихте ли разказала и най-интересните моменти от работата си?

- Науката и иновациите са в ядрото на трансформацията на Филип Морис Интернешънъл, както и амбицията да сме първата тютюнева компания, която се е ангажирала да спре да произвежда и предлага цигари в обозрим период от време. Стартирахме голямата промяна преди точно десет години, с пускането на пазара на нашата основна бездимна алтернатива IQOS. Вече милиони пълнолетни пушачи по света са преминали изцяло или са в различен етап на преминаването си от цигари към научно доказана алтернатива с намалени вредни емисии, което носи потенциала за намалена вреда. В този процес диалогът, комуникацията и достъпът до достоверна информация са от изключително голямо значение. Ето защо най-интересните моменти от работата ми са свързани с възможността обективно да предоставя научната информация, с която разполагаме като компания, и успоредно с това да се противопоставя на дезинформацията, която ни залива отвсякъде. В днешно време е важно да се проверяват източниците. Ние като компания сме абсолютно прозрачни и цялата информация за нашите и за други научни данни са налични на www.pmiscience.com.

Ние продължаваме да правим клинични проучвания, свързани с нашите продукти. В момента разполагаме със съвсем нови данни от двугодишно проучване, проведено през 2022 и 2023 г. с 982 участници в 37 здравни заведения в 6 държави в Азия и Европа, в което за първи път е включена и България. Резултатите отново потвърждават данните от досегашните клинични изпитвания – отчитат се значителни различия в биомаркерите за потенциална вреда, свързвани със заболявания, дължащи се на тютюнопушене, при участниците, преминали от цигари към нашата система за нагряване на тютюн, в сравнение с такива, които продължават да пушат в периода на изследването. Проучването е вече регистрирано на clinicaltrials.gov, а целта е да бъде представено пред научната общност за преглед. 

- Има ли среща или случка, или достигнало до вас знание по време на работата ви във Филип Морис България, което е изиграло ключова роля в развитието ви като професионалист и в успеха на компанията?

- Силно съм впечатлена от професионализма на колегите, с които ежедневно комуникирам и работя. Във Филип Морис Интернешънъл културата на подкрепа и колаборация е изключително силно засегната и съм благодарна на всеки един от колегите ми, който ми е подал ръка и ми е гласувал доверие – както на мен, така и на екипа ми.

- Как според вас ще повлияе навлизането на изкуствения интелект (ИИ) в науката и по-специално в областта, в която вие се развивате и търсите решения?

- Преди няколко години за пръв път професионално се докоснах с ИИ и мястото му в медицината по един проект за диагностика на редки болести, използвайки Machine Learning: алгоритми, които се учат от данни, за да правят прогнози или решения. Беше изключително вълнуващо и същевременно много отговорно, защото поставя предизвикателства и етични проблеми. Смятам, че AI в науката не е само автоматизация, а носи многобройни ползи за научните изследвания в няколко аспекта: ефективност: да изпълнява задачи по-бързо от хората, увеличавайки скоростта на изследването; точност: намалява човешката грешка при анализ на данни и експериментални процедури; иновация: дава възможност за изследване на нови идеи и хипотези, които може да са твърде сложни за традиционните методи. Вярвам, че в бъдеще все повече ще навлиза в работата и ще помага за разрешаване на проблеми, които до този момент не са имали решения.

- А как ще повлияе на живота като цяло? Следите ли тенденциите и какво мислите за перспективите, рисковете и разбира се – за оптимистичните сценарии?

- Аз съм оптимист, но и практичен човек. Опитвам се да следя новостите в тази посока, но се фокусирам повече върху това какво би ми помогнало в професионален план, а не толкова в личен. Разбира се, с всяка възможност и перспектива има и рискове, но така е устроен светът. И да завършим позитивно – смятам, че пред нас има много повече възможности, отколкото рискове.

Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.

Може да намерите „Жените. Естествен интелект" на местата за продажба на списания в цялата страна.

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X