Представете си моменти, когато сте реагирали на партньора си толкова ползотворно, когато сте били открити, мили и градивни.
Но нека не забравяме, че е невъзможно винаги да се придържаме към този курс. Ще имате моменти, в които не реагирате на партньора си толкова ефективно, колкото сте се надявали. Може би това означава да изричате думи, които нараняват чувствата на половинката ви, да не обръщате внимание на това, което се опитва да ви каже, да обвинявате, да осъждате, да обезсилвате човека до вас, да се защитавате, да бъдете враждебни, да говорите грубо, да се затваряте, да се отдръпвате или да комбинирате някои от тези неща. И тъй като вашият партньор също е човек, добре разбирате накъде клоня.
Важното е да се опитвате да държите моменти като тези под контрол. Изследванията разкриват, че когато контрапродуктивни реакции запълват твърде много от емоционалното пространство между двойките, когато имат разногласия, това отслабва връзката им. По-конкретно, такива двойки имат почти равни нива на благоприятни до неблагоприятни реакции по време на спорове, докато двойките, които са стъпили на здрава и сигурна основа, реагират по ефективен и ползотворен начин пет пъти по-често, отколкото отговарят по обиден начин.
Какво може да помогне на хората да защитят собствените си реакции срещу завиване във вредна посока? Двама изследователи проучиха този въпрос, като разгледаха акта на излизане отвъд собствения начин на виждане на ситуация и поставяне на мястото на партньора. Това също е известно като „вземане на перспектива".
Каква може да е ползата да опитате това?
Изследователите цитираха „модела за регулиране на риска", който изяснява начина, по който хората управляват емоционалните рискове с партньорите си. Този модел отбелязва, че, от една страна, наградата от емоционална интимност и връзка с любящ, грижовен партньор изисква човек да намали бдителността си и да разчита на половинката си, излагайки се на възможността да бъде наранен. От друга страна, ако даден индивид смята, че партньорът му не го уважава и вероятно ще го отблъсне, той ще бъде по-склонен да вдигне гарда и да намали доколко разчита на партньора си.
Как може да изглежда това в ежедневието на една връзка? Това може да включва отдръпване от това колко човек се обръща към партньора си за подкрепа, виждайки другия в неодобрителна светлина или го обижда.
Изследователите подкрепят идеята, че възприемането на перспектива може да помогне на хората да избягват да стават предпазливи и да реагират на партньора си по вреден начин.
Техните открития сочат, че хората като цяло са склонни да реагират по по-вредни начини, когато партньорът им е наранен. Въпреки това този модел се разпадал в изследването за хората, които използвали възприемане на перспектива, вземайки предвид гледната точка на партньора си или са си представили как биха се почувствали, ако са в позицията на партньора си. След това реагирали на неприятността на половинката си с по-малко вредни отговори.
Изследователите посочват, че все още не е ясно какви точно видове възприемане на перспектива могат да бъдат ефективни, отчасти защото два различни вида възприемане на перспектива са смесени заедно в споменатото изследване. Изследователите са категорични, че отделянето на време за излизане от нашия собствен свят и влизане в този на нашия партньор по всяка вероятност си заслужава.
Коментари (0)
Вашият коментар