Напишете дума/думи за търсене

Страхът от изоставяне и мислите, които го поддържат

Няма по-лоша рана от тази на изоставянето. Тези, които са преживели това преживяване в детството си или в някакъв момент от миналото си, често развиват умствен фокус, който допълнително засилва този страх и също така поставя под контрол техните взаимоотношения.

Тези, които се страхуват от изоставяне, развиват поредица от поведения, които в крайна сметка се превръщат в тъжни самоизпълняващи се пророчества. Очакването на отхвърляне и обсебването от идеята за изоставяне води до прекомерни нагласи и реакции, които в крайна сметка най-вероятно отблъскват партньорите.

Не забравяйте, че няма по-лош враг от страха.

Израстването без любов, която покрива, напътства и дава сигурност, е всичко в човешкото развитие.
Има и такива индивиди, които са били изоставяни повече от веднъж от любовни партньори. В тези случаи може да се развие вид разяждащ срам, заедно с огромен страх, че събитието ще се случи отново.

Тези хора могат да почувстват напълно погрешно, разбира се, че нещо не е наред с тях и че не са достойни за любов.

Четири идеи, които допринасят за страха от изоставяне
Проучване, проведено от Държавния университет на Аризона, твърди, че деца, които са били свидетели на релационния конфликт на родителите си и последвалата раздяла, често развиват този страх.

Страхът от изоставяне е обезпокоителен елемент, присъстващ в съзнанието на онези, които някога са почувствали тежестта на самотата и липсата на любов.

1. Никога няма да намеря любовта, от която се нуждая
Тези, които се страхуват от изоставяне, имат чувството, че партньорът не е правилният за тях. Обикновено обаче това е така, защото не успяват да запълнят празнотата си, да успокоят страховете си или да задоволят ненаситните си емоционални нужди (поради факта, че са били изоставени в миналото).

Хората, които се страхуват от изоставяне, са жадни за обич. Въпреки това нищо и никой не успява да бъде това дългоочаквано подкрепление. Никоя любов не е достатъчна, никой човек, колкото и да се опитва, няма да успее да задоволи нуждите им от любов. Това е така, защото зад празнотата се крие травма.

2. Нямам значение за никого
„Аз съм сам и на никой не му пука за мен“. Това е вид вреден и разрушителен умствен дискурс, който е постоянен в индивида, който се страхува да бъде изоставен.

3. Рано или късно ще се окажа сам
Тези, които се страхуват от изоставяне, се подхранват от тътена на недоверието и барабанния ритъм на страха. Това кара мозъка им да живее в постоянно състояние на тревога и свръхбдителност. Те очакват най-лошото, а то е да бъдеш презрян и изоставен. Освен това е обичайно за тези хора да бъдат внимателни към всеки знак, дума, жест или поведение, което (според тях) е недвусмислен знак, че ще бъдат предадени.

4. Нещо не е наред с мен и не заслужавам да бъда обичан
Тези, които се страхуват от изоставяне, отхвърляне или провал на връзка, вярват, че са дефектни по някакъв начин. Те смятат, че нещо не е наред с тях, което им пречи да бъдат обичани. Вината, срамът и омразата към себе си минимизират всички чувства на стойност и унищожават всеки елемент на самочувствието.

Как да намалим болката страх от изоставяне
Страхът от изоставяне е постоянно чувство на несигурност. Това усещане предизвиква появата на всякакви силно вредни психически сценарии. Натрапчивите мисли се появяват заедно с чувство на празнота, тревожна привързаност и промени в настроението. Не е изненадващо, че те водят до нещастни и провалени връзки.

За да постигнат благополучие и по-здрави връзки, тези, които се страхуват от изоставяне, трябва да спрат да се възприемат като дефектни хора, на които нещо им липсва, и да започнат да се разпознават като пълноценни личности. Хора, които са достойни да обичат себе си и да бъдат обичани.

• Те трябва да разберат миналото си и причината за страха си да не бъдат изоставени.
• Трябва да разберат поведението си. Преди всичко е добре да разберат мисловните модели, които подсилват страховете им.
• Трябва да развият по-здравословна умствена и емоционална перспектива. Това включва адекватно самочувствие и самочувствие.
• Трябва да работят върху вътрешния си диалог, да изключат критичния си глас и да събудят способността си да говорят със себе си със състрадание.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X