През последните години всички ние започнахме да обръщаме повече внимание на т.нар. устойчивост при производството на продуктите, които консумираме. Станахме по–осъзнати и по–отговорни, защото разбрахме, че бъдещето на нашите деца и на нашата планета се пише днес, при това от всеки един от нас.
За радост компаниите реагират бързо на интереса към устойчиво създадени продукти и всеки, който желае да живее по–екологично и с повече мисъл за бъдещето, може да го направи чрез своите покупки. А що се отнася до храната и козметиката, която ползваме, предимствата на екологично чистите и естествени съставки са изключително важни и за нашето здраве.
Много пъти сме писали за ползите от „зелените“ козметични продукти. Те днес се простират отвъд тенденциите – проучванията постоянно сигнализират за токсичността на конвенционалната козметика, а пазарът на натурална козметика продължава да расте бързо и да предлага все по интересни неща.
Какво представлява натуралната козметика?
В съвременния маркетинг думи като „зелен“ и „натурален“ са се превърнали в синоним на „органичен“ или „здравословен“. Обикновено тези термини се използват за описание на продукти, използващи екологично чисти формули, производствени практики или методи на опаковане.
По отношение на козметичната индустрия „зелената“ и „устойчивата“ козметика се определят като козметични продукти, използващи естествени съставки, произведени от възобновяеми суровини. Много компании използват нефтохимически съставки, извлечени от бензин, невъзобновяем и икономически непостоянен ресурс. Биологичните олеохимикали, от друга страна, произлизат от възобновяеми растителни и бактериални източници и са същността на движението за зелена козметика.
Разработчиците на козметика по целия свят настойчиво търсят тези олеохимикали, заедно с всички потенциални източници за тях. Някои примери за общи източници включват:
Естествени масла: палмовите и кокосовите масла често се използват за получаване на мастни алкохоли, които се използват като химически повърхностно активни вещества. Други масла включват арганово масло и масло от авокадо. Глицеринът, производно на палмово масло, е често срещан страничен продукт.
Селскостопански растения: Соята, царевицата и други земеделски растения се използват в козметичната индустрия за производство на масла и алкохоли. Зелените козметични емулгатори, повърхностно активни вещества и биокатализатори се извличат с помощта на тези растения, които могат да бъдат евтини и устойчиви.
Бактерии: Един пример за възобновяем ресурс, който в момента се разработва, е бактерията Deinococcus, бактерия, изследвана от Deinove във Франция за нейните химически производствени свойства. Deinove използва бактерията за създаване на ароматни съставки и пигменти за козметичната индустрия.
Вероятно ви звучи сложно и трудоемко, но в тези процеси е бъдещето. С нашите партньори от dm решихме да ви покажем, че не е нужно да вземете кредит, за да се сдобиете с чиста и натурална козметика и храна, произведена в принципите на устойчивостта. В любимата верига за дрогерийни стоки ще намерите много предложения, които ще ви помогнат да живеете по–здравословно и с мисъл за бъдещето. Ето един примерен списък, който съставихме, обикаляйки щандовете на dm, с продукти, които ви гарантират натуралност и чистота на много приемливи цени.
- alverde naturduft Дамска парфюмна вода, 50 ml различни аромати
- alverde Beauty & Fruity Почистваща пяна за лице, 150 ml
- alverde Душ гел Био роза, 250 ml
- dmBio Пукана спелта с мед, 200 g
Още много продукти, които са алтернатива на конвенционалните, вече може да откриете и пазарувате в онлайн магазина на dm: www.dm-drogeriemarkt.bg.