Инфекцията на пикочните пътища е доста често срещано състояние. Особено при жените. Всяка втора жена е страдала от някакъв вид уринарна инфекция през живота си. Стандартно тези инфекции се лекуват с антибиотици. Но трябва ли винаги да прибягваме до тях? Да, антибиотиците са необходими, когато си имаме работа с инфекция, но те не са единственият начин за облекчаване на симптомите и лечение на проблеми с пикочните пътища. Някои дребни промени в начина ни на живот, в хигиенните ни навици, както и определени хранителни добавки, могат да направят чудеса със здравето на уринарния ни тракт и да предотвратят употребата на антибиотици.
Да видим кои са те.
1. Пийте вода
Не случайно поставяме водата като първа точка. Приемането на достатъчно вода е ключово за предотвратяване и лечение на уринарните инфекции. Водата има свойството да отстранява отпадъците от тялото и пикочните пътища. Хидратирането разрежда урината, като по този начин тя пътува по-бързо през системата и не позволява на бактериите да достигнат до клетките, които покриват пикочните пътища. Водата може да служи, както за превенция за възникване на уринарни инфекции, така и за подпомагане на лечението. Въпреки че няма точно установени норми колко вода трябва да се приема на ден, смело може да препоръчаме приема на най-малко до 8 чаши вода на ден. В случай че сте физически активни, времето е горещо и се потите, е добре да добавите допълнително количество вода и да изпивате поне 10-12 чаши дневно.
2. Уринирайте често
Честото уриниране оказва натиск върху бактериите в пикочните пътища, като по този начин ги изтласква навън и ги изчиства от системата. Когато задържате урина, бактериите имат време да се прикрепят към клетките в уринарния тракт и да предизвикат инфекция. А когато уринирате често, бактериите не успяват да се задържат в пикочните пътища и да предизвикат неприятни симптоми. Затова не „стискайте“! Уринирайте възможно най-скоро, след като се появи желание за това.
3. Приемайте билкови и плодови екстракти
Едва ли има човек, преминал през инфекция на пикочните пътища, който да не знае за полезните свойства на червената боровинка. Сокът от червена боровинка е едно от най-силно утвърдените природни лечения при уринарни инфекции. Но последните проучвания показват, че приемането на червената боровинка под формата на сок, не е най-оптималният вариант. Поради по-високата концентрация на екстракта, най-висока ефективност притежават капсулите с екстракт от червена боровинка. Според изследванията те намаляват риска от инфекции на пикочните пътища с до 50%. Червената боровинка съдържа съединения, които могат да попречат на бактериите от типа Е.coli да се прикрепят към пикочните пътища и да предизвикат инфекция. Червената боровинка съдържа също антиоксиданти, включително полифеноли, които имат антибактериални и противовъзпалителни свойства.
Червената боровинка е важна за лечението на уринарни инфекции, но знаете ли, че има и други природни екстракти, които са изключително ефективни за запазване на здравето на уринарния тракт?
Някои от тях са познати и често срещани като бяла бреза и мечо грозде, други не толкова, а в съчетание стават още по-високоефективни. Освен екстракт от добре познатата ни вече червена боровинка, Bucconox съдържа екстракти от още три растения – бучу, бяла бреза и мечо грозде.
Бучу е южноафриканско растение, широко известно с противовъзпалителните си и антибактериални свойства, което през 1821 г. бива регистрирано от Великобританската фармакопея като средство при лечение на цистит, уретрит и нефрит. Бучу облекчава раздразнението на пикочния мехур и спомага за отделянето на урина, като така стимулира премахването на излишната вода от организма.
Екстрактът от листата на бяла бреза има доказано благоприятно действие срещу бактерията E. Coli, подпомага диуретичния ефект и притежава силно противовъзпалително действие.
Използваното още от бабите ни средство за лечение на цистит – мечо грозде, облекчава честите позиви за уриниране, както и симптомите на дискомфорт на пикочните пътища и бъбреците. Изключително подходящ е за профилактика и лечение на хроничен рецидивиращ цистит.
4. Използвайте пробиотици
Пробиотиците са живи микроорганизми, които могат да увеличат не само броя на добрите чревни бактерии, но и растежа на добрите бактерии в пикочните пътища.
Лактобацилите, които са от групата на пробиотиците, могат да помогнат за лечение и предотвратяване на уринарна инфекция. Те понижават pH на урината, което създава неблагоприятна среда за развитие бактериите и не им позволява да се прикрепят към клетките на пикочните пътища. Пробиотиците могат да се приемат под формата на хранителни добавки или чрез консумацията на следните храни – кисело мляко, кефир, кисело зеле и други ферментирали зеленчуци.
5. Приемайте достатъчно витамин С
Витамин С е антиоксидант, който спомага за подобряване на функцията на имунната система. Той реагира с нитратите в урината, като образува азотни оксиди, които могат да убият патогенните бактерии. Витамин С понижава pH на урината, което прави по-малко вероятно бактериите в уринарния тракт да оцелеят.
Заслужава си да подпомогнем организма си с този витамин, за да се преборим успешно с уринарните инфекции. Но колко витамин C трябва да приемаме? Препоръките сочат, че жените на 19 и повече години трябва да приемат най-малко 75 mg Витамин C на ден. При мъжете препоръката е за минимум 90 mg на ден. Пушачите трябва да приемат допълнително 35 mg от витамина дневно.
6. Избърсвайте се отпред назад
Една от най-често срещаните причини за възникване на инфекция на пикочните пътища е избърсването, когато посещаваме тоалетната. Неправилното избърсване може да вкара в уретрата (каналът, който позволява на урината да изтича от тялото) бактерии, които по принцип се намират в ануса и изпражненията. Навлизайки в уретрата, бактериите могат да се придвижат към други органи на пикочните пътища и съответно да доведат до инфекции.
Затова след уриниране винаги се избърсвайте отпред назад, така няма да позволите на бактериите да влязат в контакт с уретрата. Използвайте отделни парчета тоалетна хартия, за да избършете гениталиите и ануса.
7. Практикувайте добра сексуална хигиена
Да припомним, бактериите живеят в областта около ануса. По време на сексуален акт тези бактерии могат лесно да се пренесат отпред и да предизвикат уринарна инфекция. Един любопитен факт е, че инфекциите на пикочните пътища като цистит, често са наричани „цистит на медения месец“.
Но защо пък е свързан с медения месец?
Циститът се появява често след първия сексуален контакт на жената или след период на дълго въздържание, поради което си е спечелил интересното наименование „цистит на медения месец“. Но не е задължително да присъстват тези две условия, за да се сдобием с инфекция на пикочните пътища след полов акт. Това може да се случи по всяко време, затова е добре да спазваме някои основни хигиенни правила. Препоръчително е внимателно да измивате гениталиите и ануса преди и след полов акт, като и да уринирате непосредствено след половия акт. Така има много по-малка вероятност бактериите да навлязат в уретрата и да предизвикат инфекция.
Инфекциите на пикочните пътища са често срещано явление и пренебрегването дори и на най-леките симптоми води до усложнения. Статистиката сочи, че в около 80% от случаите тези инфекции стават хронични и дори да прибегнем до антибиотиците, отнема дълъг период от време, за да ги овладеем. Важно е да се научим да използваме по-щадящи и природни методи на лечение и разбира се, да се доверим на профилактиката.