Градинската арка е безкомпромисен дизайн за вертикално озеленяване или осветление в градината.
Аристократични и дори величествени, изглеждат кованите и каменните. Природно, но в същото време домашно и уютно, изглеждат дървените или изплетените от лозови пръчки .
Арките се използват както като независим декор, така и в комбинация с други предмети.
Тяхната форма и материал до голяма степен зависят от дизайна на самата градина, както и от стила на околните сгради.
Функции и видове
Преди да направите вашата своеобразна арка, трябва да се запознаете с популярните типове, материали и изисквания .
Преди да изберете дали да си купите готова или да я изработите, трябва да помислите за каква цел ще я използвате.
За сянка
В някои случаи тези структури се използват като беседки. Растенията ги обвиват и създават великолепна сянка. Така че под неея можете да поставите мебели за релакс.
За преход
Когато градината е много голяма, такива преходи създават загадъчен ефект и служат, като чудесно допълнение към външното пространство.
Разделителна зона
Например, когато е необходимо да се очертаят екзотични видове дървета или определени места за почивка. Трябва да се има предвид, че избраният материал, размерите и структурата на арката, трябва да зависят от натоварването й - каква ще е тежестта на растението или на лампите (фенерите), закачени на нея.
На някои от тях собствениците решават да закачат хамаци или детски люлки.
Така че арките се различават и по форма и ширина на отвора.
Дизайнерите са създали следните видове арки: класическа (овална или полукръгла); в стил модерн /Art Nouveau/; триъгълна; трапецовидна; романтична ( със закръглени форми); портал (остри ъгли); абстрактна форма (полу-арки).
Изчислете размера и определете дизайна
Най-важното е арките да се впишат в общата идея на градината. За да направите това, трябва да изчислите правилно размера и да определите дизайна.
В екстериора на малки и средни площи, арки от дърво или от други материали изглеждат добре със следните характеристики : височина в диапазона от 2.3 м до 3.3 м; ширина - 1,5 м; Дълбочината зависи от вида и разнообразието на растителността.
За малки цветни структури, подходяща е дълбочина от 50 см, а за големи или плодови растения - повече от 70 см.
Ако площта на парцела е голяма, е възможно да се монтират няколко конструкции по протежение на алеята или пътеката. Препоръчва се за такива конструкции материалът да е по-масивен.
Можете да изградите арката, по която да се катерят растенията, от дървен материал; лоза; метал или пластмаса.
Интересно изглеждат и арки от тухли или камъни, които са като независими елементи от ландшафтния дизайн.
Необичайните композиции от червена тухла изглеждат оригинални. Структурата им може да има и усукана форма.
А величествените арки от полиран бял камък пресъздават атмосферата на средновековна Европа, напомняща замъците на императорите. Всеки материал обаче има свои собствени характеристики.
Майсторът съветва
Арката трябва да е здрава, със силна конструкция и да не се разваля от спада в температурата или от влагата.
Връзките трябва да бъдат с високо качество, без да има по тях остри, стърчащи части.
Размерът не бива да е прекалено голям. Първо, това е опасно за живота, защото силните пориви на вятъра може да я катурнат. На второ място, големите структури на фона на нежната градина не изглеждат добре.
Височината се изчислява, като се отчита ръстът на най-високия член на семейството.
Широчината на отвора може да зависи от размера на пътеката, алеята, както и от нуждите на собствениците.
Инвалидните колички, каруци, градинско оборудване или колички за работа трябва да преминават свободно през нея.
Може да се монтира и между оградата или декоративната стена. Също така, растенията трябва прекрасно да се съчетаят с арката.
Дървото се слива с природата
Това е най-разнообразният вид материал. Дървените конструкции идеално се вписват във всеки ландшафтен дизайн. Те винаги могат да бъдат допълвани и с други елементи. Например пейка или маса от гранит чудесно се комбинира с "дървените порти на рая".
Но полезният им живот е малък. За да издържат колкото е възможно по-дълго, трябва да направите следното: преди боядисване, третирайте дървесината с антисептик. Това предотвратява плесени, разпад и повреди от насекоми.
Използвайте само добре изсушени дъски и греди. В противен случай, след като се монтират те веднага ще започнат да се деформират при определени температурни амплитуди. При боядисване използвайте само висококачествена водоустойчива боя.
В допълнение към естественото дърво можете да използвате решетки от МДФ и ПДЧ. Това са здрави и водоустойчиви материали.
Тяхната повърхност е идеална за декорация. Така перголите и арките от дърво заемат първо място в класирането по отношение на цената и и универсалния дизайн. В същото време те създават специална атмосфера в градината.
Коментари (0)
Вашият коментар