Луковичните, които цъфтят през ранна пролет, се засаждат, започвайки от първата десетдневка на септември до втората половина на октомври. Периодът на пролетното засаждане на луковичните може да варира в зависимост от особеностите на текущия сезон и климата на района, но не по-късно от замръзването на почвата. Но твърде ранното засаждане може да стане причина за прорастване на луковиците, което може да се отрази губително на растенията при настъпването на първите студове.
Пролетта е преди всичко парад на луковичните и ранноцъфтящите, които създават облика на пролетната градина. За открити слънчеви участъци са много подходящи зюмбюлите, минзухарите, нарцисите, мускари (кукувиче гнездо), хионодокс, синчец. През есента смело може да са разсаждат теменужките и анемонето.
Ярко украшение на пролетната градина са ирисите, името на които в превод от древногръцки означава дъга. Разнообразните багри на тези цветя радват очите на любителите.
Коренищата на ирисите може да се разделят още през първите дни на септември. В същото време може да се делят и коренищата на разрасналите се божури, като преди засаждане ги посипем с пепел или дървени въглища. Пролетноцъфтящите флоксове през есента се размножават лесно както чрез разделяне на коренището, така и чрез засяване на семена на открито. Непосредствено в почвата на открито може да засеем семената на настурцията и мака.
Летни многогодишни за есенно засаждане
1-2 седмици преди настъпването на устойчивите студове може да пристъпим към засаждането на многогодишните растения, които ще разцъфнат през лятото на следващата година.
Това време е оптимално за разсаждането на лилиите и лилиумите. Луковиците на лилиите се пресаждат през 2-3 години, а лилиумите могат да растат на едно място до 5 години.
През втората половина на септември се пристъпва към разделянето и пресаждането на делфиниума, флокса, рудбекията, невена, синчеца, карамфила.
Независимо на кое растение е паднал изборът, почвата за неговото засаждане е желателно да се подготви предварително - прекопава се, наторява се, внасят се микроелементи и при необходимост препарати.
Дълбочината на засаждането зависи от вида на растението и механичния състав на почвата.
ГЕРБ предлагат доживотен затвор за убийство при катастрофи за тежки случаи
Глоби още на пътя, спешни ремонти, разделителни колчета против изпреварване, законопроекти за бързо правосъдие. Това са част от мерките, които властта обеща на протестиращите в понеделник. Хората се събраха заради Сияна в търсене на отговора какво ще се промени след нейната
Воденият от Станимир Стоилов "Гьозтепе" прави фурор в турнира за купата на Турция, достигайки полуфинал, но в първенството кризата му продължава.
След 1:1 у дома с "Газиантеп" тимът на Мъри вече 9 мача (4 загуби, 5 ремита) няма победа в рамките на 78 дни. Последната бе на 19 януари - 1:0 срещу "Анталия"
Не е обжалвал задържането си пред Апелативния съд в Пловдив
29-годишния Тодор Нейков, който сутринта на 29 март т. г., пиян и без книжка, причини тежка катастрофа на магистрала "Тракия" и семейство от Костенец загина, няма да прави нов опит да излезе на свобода. Окръжният съд в Пазарджик постанови за него най-тежката мярка за неотклонение и той
Коментари (0)
Вашият коментар