„При книгите, както и при любовта, ние сме смаяни от избора на другите“ е казал Андре Мороа. Въпреки това се опитахме да ви представим някои от най-интересните заглавия, излезли в последно време, като се постарахме да има по нещо за всеки вкус.
Не пропускайте книгата на носителя на Нобелова награда Орхан Памук „Странност на ума“. Това е историята на продавача на боза Мевлют. Той си открадва мома за женене, но тя не се оказва тази, която очаква. Въпреки всичко той открива вечната любов и тя се оказва тази към Истанбул.
Препоръчваме ви и „Щастливата носталгия“ – 22-ият роман на неповторимата Амели Нотомб. В него тя тръгва по следите на своето японско минало. Това е едно пътуване към детството, което цели да разкрие до каква степен представите и мечтите отговарят на действителността. Роман за „натсукаши” – щастливата носталгия - моментът, в който споменът се връща в паметта и я изпълва с блаженство.
Носталгична е и книгата на Екатерина Чалъкова „Незабравимата Людмила“ за Людмила Живкова. Авторката пише: „В книгата ми няма измислени неща и събития. Това е моят и нейният дневник през години работа с нея. Това е история за големия неоценен труд, за забързаните й малки крачки, за нестихващия й устрем да остави нещо след себе си“.
Вечният роман на Ги дьо Мопасан „Бел Ами“. История за любовта, за стремежа да успееш на всяка цена и да се издигнеш в обществото, и неизменната цена, която всеки плаща. Този роман, излязъл за първи път през 1885 г., и звучи актуално и днес, защото и сега страдаме от същите болни амбиции и егоистични страсти.
Вдъхновение е „Магията да твориш“ – новата книга на Елизабет Гилбърт, която обичаме още от „Яж, моли се и обичай“. С истории от собствения си живот авторката ни предизвиква да се отдадем на това, което най-много обичаме, и да погледнем в очите онова, от което най-силно се страхуваме.
Препоръчваме ви и дебютния роман на българската авторка Соня Тодорова. „Перлите на Ади Ландау“ е историята на чифт перлени обици, разказана от няколко поколения. Те ще преминат в ръцете на различни семейства, ще „пропътуват“ от Виена до България, и ще ни покажат, че най-голямата житейска ценност е свободата.
„Цигуларят от Венеция“ на младата писателка Алиса Паломбо е красив разказ за тайната любов на Вивалди. Умело смесвайки истински факти и реални герои с измислени персонажи и истории, авторката ни пренася във Венеция на музиката и изкушенията.
Истина и фикция се преплитат и в книгата на Мишел Моран „Последната кралица на Индия“, който разказва драматичната съдба на рани Лакшми, „непокорната кралица“ – символ на борбата на индийците за независимост и свобода. Тя отказва да остави кралството си под властта на Британската империя и повежда народа си в битка, за да защити земята, която обича.
От сърце ви препоръчваме и „Четецът от влака в 6:27“ от Жан-Пол Дидиелоран. Това е пленителен роман за любовта към четенето и спасителната сила на книгите. Главният герой в нея трябва да унищожава залежали томове, но той спасява произволни страници и всяка сутрин ги чете на пътниците във влака. Така създава истинска магия.
Свежо четиво за пролетта е и „Бухтичка“ на Джули Мърфи. Това е историята на една дебеланка, която се чувства изключително добре в кожата си. Вдъхновяваща, забавна и безцеремонна, тази книга ни засипва с афоризми като: „Как да имаш перфектното тяло за плажа? Имай тяло. Иди на плаж“.
Изборът на главния редактор Мила Иванова:
Новият роман на Димитър Коцев - Шошо "Скарида". "Леко четиво", помислих си, когато самият Шошо ми каза, че е идеална за из път. Че е леко, леко е - образите ненатрапчиво се пълнят с кръв и характер, ситуациите лаконично разказват пространни истории. Обаче метафорите му са като кротки бомби - отпушват колосална енергия от асоциации и резонират дълго в присвития от смях стомах. Въобще ефектът от лекото и непретенциозно разказване на Шошо всъщност е експлозия от колорит и емоция. Светът на "Скарида" е свят на откачени образи и абсурдни ситуации, но след като затвориш последната страница, си толкова оскариден, че не ти се връща в уж реалния ти и "нормален" живот..
Целта е нов търг за влакове с по-високи комисиони, подозира "Спаси София"
Ваня Григорова оттегля подкрепата си за смени в общинските дружества
Скандален втори опит да се отстрани човекът, построил метрото в столицата - проф. Стоян Братоев, предстои в петък. За сутринта е насрочено заседание на борда на дружеството
Това беше най-трудният момент за заснемане. Дотогава я беше страх да го направи и не знаехме как ще реагира, казва режисьорът на "Оглушителна тишина" Станислав Дончев
Хората, правили опити за самоубийство, чувстват неудобство, срам, желание да изтрият този спомен, посочва сценаристката проф. Петя Александрова
От няколко дни по кината се върти
В град Чорлу най-силно са усетили земетресението от сряда с магнитуд 6,2 в райна на Истанбул. Това сочи проучване на Американския институт по геофизика (USGS), цитирано от Ен Ти Ви и БТА.
Данните показват, че в град Чорлу в окръг Текирдаг вчерашното земетресение е било усетено с магнитуд 8,1. Според проучването земетресението е усетено с магнитуд
Коментари (0)
Вашият коментар