Напишете дума/думи за търсене

7 мита за мъжката сексуалност, на които не трябва да вярваме

Сексуалността е заобиколена от табута, които се препотвърждават в социалното въображение, генерирайки задръжки в сексуалния акт. Размерът на пениса, времето на еякулация и еректилната дисфункция са някои от основните проблеми.
Докато растем, много вероятно е и мъжете, и жените да са чували различни митове за секса и сексуалността. В случая на господата изискването винаги да са готови за секс и причините за еректилната дисфункция са едни от най-често срещаните митове за мъжката сексуалност.

Какви са митовете за сексуалността?
Биологичният пол и сексуалността са теми, заобиколени от табута. Обичайно е информацията и митовете да се бъркат. Това е централен проблем в растежа и формирането на идентичността на хората, така че влиянието на тези фалшиви вярвания може да бъде много вредно.

Необходимо е да се изясни в общи линии, че биологичният пол е свързан с тялото, репродуктивните органи и хромозомите, определени при раждането. От друга страна, двоичният пол – т.е. идентичността на мъж и жена – е социална конструкция, която поставя очаквания върху хората за това как трябва да се държат.

Тук влизат в действие много митове за сексуалността, формиращи стереотипи, които в случая на мъжете са свързани със силата и смелостта. Например мъж, който невинаги е готов за секс, е „лош мъж", докато пенисът, който е малко под средния, е недостатъчен.

Не бива да вярвате на тези 7 мита за мъжката сексуалност
Въпреки че има психологически или физически проблеми, които сексологът трябва да разгледа и да се опита да разреши, други проблеми, които често се срещат, когато става дума за мъжката сексуалност, са част от културни конструкции. Митовете могат да окажат натиск и да възпрепятстват насладата от нашата сексуалност. Затова е добра идея да сте запознати с тях и да сте наясно с тях, за да не им повярвате.

1. Еректилна дисфункция се среща само при по-възрастни хора
Този проблем, често свързан с тези над 50 години, може също да реагира на психологически фактори. Всъщност те са основната причина, поради която младите мъже изпитват еректилна дисфункция.
Безпокойството и напрежението по време на секс, липсата на емоционална връзка и консумацията на алкохол са чести причини за еректилна дисфункция при хора под 30 години.

2. Ерекцията винаги отговаря на възбудата
Друго широко разпространено погрешно вярване е, че ерекцията е свързана само със сексуална възбуда. Има обаче невроваскуларни процеси, които генерират стимули и рефлекси, които причиняват ерекция. Един от най-честите възниква при възбуда. Въпреки това, това не е единствената причина.

3. Размерът има значение
Може би най-популярният мит за мъжката сексуалност е размерът на пениса. Изискването за определен размер създава комплекси, които имат отрицателно въздействие върху самочувствието и сексуалната активност. Въпреки това, както биологично, така и психологически, сексуалното удоволствие не зависи от размера на пениса на мъжа.

Най-чувствителните точки на вагината се намират във външната трета – следователно не се изисква голяма дълбочина, за да бъдат достигнати. В допълнение, създаването на връзка и разбиране с другия човек по време на сексуалния акт също играе роля в усещането за удоволствие.

Професионалистите твърдят, че средният размер на пениса варира между 14 и 16 сантиметра в ерекция. В действителност размер, по-голям от 20 сантиметра, вероятно ще причини дискомфорт, а не по-голямо удоволствие.

4. Мъжете винаги трябва да имат желание да правят секс
Ако една жена има сексуално желание, а мъжът няма, често срещан мит предполага, че това е проблем. Абсолютната воля е част от мъжката идентичност, свързана с мъжественост и сила. Въпреки това има много причини, поради които мъжът може да не изпитва никакво желание за секс.
Някои са просто липса на интерес, докато други се дължат на психологически фактори. Дори някои лекарства могат да повлияят на либидото. Това, което е сигурно е, че няма биологични причини, които да определят по-голямо желание при мъжете спрямо жените.

5. Мастурбацията причинява безплодие
Научните доказателства показват, че мастурбацията няма отрицателни физически или психологически ефекти. Напротив, това е здравословна практика на самопознание и удовлетворение.
Да, възможно е мастурбирането преди секс да повлияе на представянето. Това е свързано с рефрактерния период - време на изчакване, което мъжете имат между еякулациите. При младите обаче това е кратък период, който варира според общото здравословно и физическо състояние.

6. Еякулацията е единственият случай на удоволствие
Ясно е, че еякулацията е един от най-приятните ефекти от секса. Това обаче не определя качеството на цялостния полов акт.
Възможно е да имате приятна сексуална връзка, без дори да достигнете до оргазъм или еякулация. От друга страна, мъжествеността често се свързва с количеството сперма, когато няма връзка между сексуалната потентност и количеството на спермата. Това е мит, широко разпространен от порнографията.

7. Мъжете нямат G-точка
G-точката обикновено се свързва с вагината. При мъжете обаче също има подобна област на хиперстимулация и тя се намира близо до простатната жлеза.
Достъпна е само през ануса, което предполага много мъже да разсеят мита, че аналния секс се свързва само с хомосексуалността. В действителност това е нещо, което може да се проучи, независимо от вашата сексуална ориентация.

Време е да разбием тези митове за мъжката сексуалност
Фалшивите вярвания, описани по-горе – заедно с много други, които циркулират в колективното въображение – нямат научна подкрепа. Затова е важно да ги развенчаем и да предотвратим предаването им на бъдещите поколения. Информацията ни позволява да опознаем себе си по-добре, да се насладим максимално на връзката и да оформим нашата идентичност без влиянието на стереотипи и митове.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X