Напишете дума/думи за търсене

Спират ли презервативите прехвърлянето на сексомни бактерии

Презервативите имат много приложения, но защитата на изнасилвачите от присъда може един ден вече да не е едно от тях.
Половите органи имат свои собствени бактерии и сместа е различна за всеки човек. Прехвърлянето, което се случва по време на секс, оставя метафоричен пръстов отпечатък, който учените може един ден да използват, за да разберат кога е настъпил сексуален контакт и с кого. Ново изследване по темата показва, че докато презервативите намаляват този трансфер, те не го спират напълно, оставяйки вратата отворена за криминалистични техники, които могат да потвърдят разказите на жертвите на сексуално насилие.

Известно е, че случаите на сексуално насилие са трудни за наказателно преследване, защото рядко има свидетели, а съдебните заседатели обикновено не приемат показанията на жертвите вместо обвиняемия. Извършителите понякога са изправени пред правосъдието чрез събиране на проби от сперма от жертвите, но те често не са налични, особено когато се използват презервативи.

Д-р Брендън Чапман от университета Мърдок ръководи екип, който проучва дали това, което те наричат ​​„сексома" - отличителната комбинация от обикновено безвредни или полезни генитални бактерии, може да даде отговор. През 2023 г. те показаха, че хетеросексуалният секс променя сексомата и на двамата партньори, потенциално оставяйки следи, които позволяват потвърждение с кого хората са споделяли гениталиите си.

„Това изследване се основава на криминалистичната концепция, че всеки контакт оставя следа", обяснява Чапман в изявление. „Досега малко проучвания са изследвали микробиомите на вагината и пениса в съдебномедицински контекст. Това изследване показва, че може да наблюдаваме микробни следи от гениталните микробиоми на хетеросексуални двойки след секс. Ние предлагаме сексомата да може да се използва като друг инструмент в инструментариума за съдебна ДНК, или за укрепване на валидността на откритията на човешката ДНК, или за използване, когато тази техника се окаже недостатъчна. Страхотното в нашия подход е, че не изисква допълнително вземане на проби, което травмира жертвата."

Докторантът Руби Диксън ръководи последната стъпка, изследвайки трансфера между партньори в 12 моногамни хетеросексуални двойки. Участниците се съгласили да се въздържат от секс за периоди от 2-14 дни. Гениталиите на всички били тампонирани преди и след подновяване на секса.

Екипът потвърждава, че сексът не само променя сексомата на всеки партньор, но го прави по начин, който позволява да се идентифицира с кого са правили секс.

Най-важното е, че три от двойките съобщават, че използват презервативи. Въпреки че това значително намалява трансфера на бактерии, като по-голямата част от тях е от жената към мъжа, това не попречило на някои бактерии да се движат във всяка посока. Сексуалните насилници често вярват, че презервативите ще предотвратят криминалистичните доказателства за техните престъпления, но това може да не е така завинаги.

„Прилагането на сексомата в случаите на сексуално насилие е все още в начален стадий", казва Диксън. „Важно е напълно да разберем външните фактори, които могат да окажат влияние върху микробното разнообразие както на мъжете, така и на жените, и това е нещо, което планираме да продължим да изучаваме."

Въпреки че екипът е съставен от експерти по криминалистика, а не по здравеопазване, те предоставят откритията си на специалисти, които изследват дали здравият сексом може да предпази от полово предавани болести или да подобри шанса за бременност.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X