Напишете дума/думи за търсене

Ето така може да спасим преполято растение

Една от най-честите грешки на любителите на градинарството е неправилното измерване на количеството вода, от което се нуждаят техните растения.
С някои много лесни съвети растението, което обичате толкова много, ще бъде толкова красиво, колкото винаги.

Какво се случва с преполято растение?
Когато преполеете едно растение, то не може да обменя правилно газове, нито да абсорбира всички необходими хранителни вещества. Този процес е известен като задушаване на корена.

Друга последица от излишната вода и следователно липсата на кислород е, че гъбичките могат да засегнат корените на растението. Проблемът в тези случаи е, че обикновено остава незабелязан за дълго време. И докато бъде открит, дори и най-добрият фунгицид не може да спаси растението.

Симптоми, за които трябва да следите
• Не се появяват нови кълнове;
• Растението е слабо;
• Листата му растат много бавно;
• Появява се жълтеникаво или кафеникаво оцветяване;
• Някои листа и цветя падат;
• Подпочвата изглежда уплътнена и може да стане зеленикава;
• Основата на стъблото се стеснява;

Преди да предприемете драстични мерки, трябва да проверите състоянието на почвата. Вкарайте пръстите си възможно най-дълбоко в почвата, за да проверите дали дали е мокра или суха.

Как да спасите преполято растение
Имайте предвид обаче, че това невинаги е възможно. Някои видове растения са особено податливи на преовлажняване и обикновено не реагират на нищо, което правите, така че трябва да вземете това предвид, за да не сте разочаровани на финала. Сукулентите са примери за такива растения.

1. Изсушете растението
Първото нещо, което трябва да направите, е да премахнете излишната влага. За да направите това, извадете растението от саксията и премахнете цялата подпочва, която е полепнала по корените му. Оставете да изсъхне на въздух за около 12 часа. По този начин то ще може да диша.

2. Проверете състоянието на корените
След като намалите излишната влага, ще може да проверите състоянието на корените му. Това е ключово, тъй като растението ще може или няма да може да продължи да живее в зависимост от
състоянието им.

Ако корените са бели, имате късмет – здрави са! Но ако намерите черни корени или са започнали да гният, ще трябва да ги подрежете, преди да ги засадите отново.

Препоръчваме да го засадите в друга саксия, тъй като в старата саксия може да има гъбички. Но ако тя ви харесва много, измийте я и я дезинфекцирайте преди засаждане, за да сте сигурни, че е напълно чиста от гъбички.

За по-сигурно препоръчваме да нанесете фунгицид върху корените, в случай че има следи от гъбички.

3. Време е за пресаждане
Когато става въпрос за спасяване на преполято растение, то трябва да има богато на хранителни вещества пространство. Използвайте добра подпочва, за да може растението да расте правилно.

Не забравяйте да се уверите, че избраната от вас саксия има дренажни отвори. По този начин ще може да предотвратите преовлажняване.

Добър съвет е да избягвате използването на компост или тор. Не забравяйте, че корените са чувствителни и могат да се повредят от всички хранителни вещества, които тези продукти съдържат.

Избягвайте да поливате растението отново, докато повърхностният слой на почвата не изсъхне.
Също така трябва да знаете специфичните грижи, които всеки растителен вид изисква, тъй като това е единственият начин да избегнете убиването на вашите растения.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
X