Най-голямото пространство обединява дневен кът, кухня, трапезария и работно място
Апартаментът се намира в сграда от средата на 80-те години на миналия век в столичен квартал. Общата му квадратура е типична за двустайното жилище от соцпериода. Но с уточнението, че неговите 65 квадратни метра са наистина реална жилищна площ, за разлика от новите стандарти.
Младият арх. Александър Стойчев от студио “Афинити” поема с голямо желание този първи свой проект за интериор на дом за двойка с две малки деца. Завареното състояние на апартамента очаквано е било много проблемно, а нуждите на клиентите, естествено, изисквали сериозно преустройство. Всъщност се наложил цялостен ремонт с цел подобряване преди всичко на функционалното разпределение. Това включва обособяване на родителска спалня на мястото на старата кухня, която пък от своя страна се измества в дневната. Младите клиенти на арх. Стойчев имали изисквания предимно за преобладаващо светли и топли цветове, примесени с дървесни тонове, които според тях ще донесат търсения уют вкъщи. Любимата синьо-зелена гама се превръща във водеща – виждаме я в стената зад дивана, във възглавници, тапицерия на столове и т.н.
И след промените се запазва антрето, но то посреща влизащите с много различен съвременен образ. Погледът попада върху голямо кръгло огледало, вписано около шкаф за съхранение на обувки, който продължава в малка тоалетка. Точно отсреща е двукрилият гардероб, който всъщност играе ролята на липсващото мокро помещение – побира в себе си пералня, сушилня, бойлер и още доста място за съхранение. Цялата композиция завършва със зона за сядане.
Най-голямото по площ пространство в апартамента обединява дневен кът, кухня, трапезария и скромно работно място. И трите функционални зони разполагат с достатъчно място, за да се избегне усещането за притесненост и ограниченост при преминаване. Кухнята е на преден план в това обединено дневно пространство, разположена непосредствено при входа в помещението. Тя е изработена по индивидуален проект от светли МДФ плоскости и кухненски плот в мраморен декор със сантиметър дебелина. След готварската зона следва тв секцията с конзолни шкафове и красиво раздвижен гръб от растерна ламперия и формирана от няколко рафта. Срещу нея е ъгловият диван и тв зона с конзолни шкафове с продължение.
Макар и отдалечена от кухнята, трапезарната маса е в някогашния балкон непосредствено пред прозореца и се радва на щедра естествена светлина. Тук е организиран и малкият работен кът за дните, в които някой член на семейството работи от вкъщи. Цялостното усещане на дневната е за топлота, спокойствие и уют, а пожеланите светли цветове внасят повече простор и ефирност в нея.
Едно от предизвикателствата за изпълнение на този обект e била детската стая. Проектирана е за две все още доста малки момчета, като избраният вариант за композиране на двете легла и шкафовете за съхранение над тях се пренася и на отсрещната стена. Там са предвидени и две бюра за годините, на които децата да се приучват на четене, рисуване, конструиране. И тук също присъства зелено-синята гама – в плоскости и тапицерия.
Макар и маломерна, родителската спалня, заела помещението на бившата кухня, предразполага към усещане за спокойствие и пълноценен отдих. Акцент тук е тоалетката, вместена в нишата между гардероба и стената. И отново цветовете са топли и ненатрапчиви.
Още идеи за интериора четете в новия брой на сп. “Малкото жилище”
Коментари (0)
Вашият коментар