Наскоро сте се преместили и не знаете откъде да започнете? Искате ли да преустроите дома си, но нямате бюджет? Днес ще ви разкажем за еклектичния дизайн - това може да е решението на вашите проблеми с декорацията.
Еклектичният дизайн е комбинация от различни елементи от различни времеви периоди. Целта е да създадете нещо като 3D колаж във вашия дом. Очарователно е да си мислите, че ежедневните неща, които имате у дома (дори тези, които бихте изхвърлили), могат да създадат напълно оригинална, поразителна визуална среда.
Еклектичният стил няма правила, тъй като съчетава различни стилове в едно, като класически, модерен, романтичен, рустик и минималистичен. Едно еклектично пространство има обекти и дизайнерски схеми от всички тези стилове едновременно. Ако видите предмет от един период, който няма нищо общо с друг, вероятно сте свидетели на еклектичен дизайн.
Ако не знаете откъде да започнете с преустройството или нямате бюджет за нови мебели и аксесоари, не се притеснявайте. Ще ви запознаем с основните принципи на еклектичния дизайн и сме сигурни, че това ще накара творческите ви сокове да потекат.
Характеристики на еклектичния дизайн
- Смес от елементи
Този стил включва смесване и комбиниране на неща от различни стилове и периоди от време. Помнете, че не става дума за произволно избиране на неща и поставяне където и да е. Трябва да помислите внимателно какво искате и да подберете какви предмети избирате и къде ги поставяте.
- Събиране
Купуваме много предмети и мебели, но не се отърваваме от тях. Това често означава, че някои неща не пасват на стила на дома ви или няма къде да ги поставите. Еклектичният дизайн е идеален за вас, ако имате склонност да колекционирате неща.
- Полъх на носталгия
Този стил носи и носталгия със себе си. Това означава да имаш предмети и вещи с история, със значение, с минало. Или, от друга страна, може да си купите нови неща, в които се влюбвате и не искате за нищо на света да се отървете от тях. Това е съществена част от тази дизайнерска схема, защото създава топла и уютна среда.
Трябва да събирате и комбинирате много, но внимавайте да не претрупвате пространствата си. Това, към което е добре да се стремите, е вид композиция или колаж във всичките ви стаи. Комбинирането и събирането не означава трупане. Трябва да използвате комбинациите, за да създадете визуален баланс.
Съвети как да постигнете успех с еклектичен дизайн
Комбинирането на материали, цветове, текстури и размери е вашият основен инструмент при създаването на еклектична среда. Предлагаме ви съвети как да направите това и да разпуснете творческата си страна, докато го правите.
Комбиниране на цветове
Този стил обикновено включва комбиниране на неутрални цветове като бяло, черно, сиво или дори кафяво и контрастирането им със златисти или сребристи тонове. Най-добре е да боядисате стените си в по-светли багри, така че мебелите и аксесоарите да изпъкват повече.
Смесване на материали
Килимите, завесите и калъфките за възглавници са ключови части за придаването на дома ви на еклектично усещане. Тъканите не само придават топлина на вашия интериор, но и „обличат" дома ви. Една от основните характеристики тук е да има всякакви дизайни и модели. Например може да имате кафяв кожен диван с ярки цветни кадифени възглавници. Ако имате тапицирани дивани, това е идеалният стил за тях.
Има безкрайни начини за създаване на еклектично пространство. Не е нужно да харчите много пари, за да украсите къщата си, ако следвате принципите на тази дизайнерска схема.
Ще ви даде възможност да създавате топли, поразителни пространства с огромно разнообразие от стилове. Еклектичният дизайн е за нещата, които вече имате. Следвайки тази схема, домът ви ще се почувства по-интимен и интересен. Така че създайте свой собствен стил с предметите, с които не сте знаели какво да правите преди.
Този стил ще ви даде шанс да проявите творческата си страна и да използвате въображението си. Размествайте мебели и аксесоари, претапицирайте, боядисвайте, реставрирайте... Създавайте неща от това, което вече имате, играйте си с цветови и материални контрасти и направете скок в света на еклектичния дизайн.
Коментари (0)
Вашият коментар